V 90. letech byl Miroslav Sládek označován za ikonu českého rasismu. V prosinci 1989 okolo něj vznikla tehdy izolovaná pražská skupina nazvaná Republikánská strana. Jeho největší výhodou tehdy bylo, že dokázal šokovat. To už se ale dnes neděje a jeho pokusy o návrat na politickou scénu tak příliš úspěšné nebyly.
Místo slova Rom vždy používal pouze pojem cikán. A to v tom nejlepším případě, připomíná server Hlídací pes. Později v době, kdy se mluvilo o uprchlické krizi, mluvil o lidech zásadně jako o přivandrovalcích.
Dnes už nikoho nešokuje
V tehdejší době jeho slova lidem vadila. I proto se nicméně stal slavným. Ačkoli byl považován za kontroverzní osobu, mluvilo se o něm. V dnešní době ale už podobná slova nikoho nešokují.
V roce 2015 se 1. října objevil Sládek na facebooku s tím, že by se chtěl opět politicky angažovat. Jeho příspěvek byl tehdy podle Lidovek sponzorovaný, ani tak se ale nedočkal velké pozornosti.
V politice Sládek skončil po předčasných parlamentních volbách v roce 1998. Pak se sice pokoušel ještě v roce 2004 obhájit svůj post starosty brněnské městské části Útěchov, to se mu nicméně nepodařilo.
Dluhy a exekuce
V roce 2014 Blesk uvedl, že má bývalý republikán dluhy ve výši čtvrt milionu korun a na krku také několik exekucí. Došlo tehdy dokonce na dražbu jeho majetku, konkrétně zahrady v okrese Praha-západ, která mu nakonec pomohla zaplatit zhruba 100 000 korun.
K pozastavení činnosti Republikánské strany Československa Miroslava Sládka došlo v roce 2023. Strana navazující na Parlamentní republikány z 90. let dostala rok na to, aby napravila své chyby, jako například nepředkládání výročních finančních zpráv.
Samotnému Sládkovi je v současné době 73 let. Od roku 2000 je spíše marginální politickou postavou. Ačkoli se o svůj návrat pokoušel několikrát, tak zajímavým charekterem jako v 90. letech už dnes není.
Zdroj: Hlídací pes, Lidovky, iRozhlas, Blesk, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová