Božena Němcová: Geniální spisovatelka, která si v domácnosti nevěděla rady

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
bozena nemcova
Zdroj: Wikimedia Commons / Public Domain

Božena Němcová se do historie zapsala především svým literárním dílem. Kdo by neznal třeba Babičku? Její osobní život byl však ještě zajímavější. Nehodlala se přizpůsobit společenskému nastavení tehdejší doby a role hospodyně pro ni byla spíše trestem.

Božena Němcová, jedna z nejznámějších postav české literatury, se narodila jako Barbora Panklová v roce 1820. V sedmnácti letech se provdala za o patnáct let staršího úředníka Josefa Němce. Zpočátku vypadal rodinný život slibně. Josef Němec, aktivní účastník revolučního procesu v letech 1848 až 1849, měl jako úředník stálý příjem. Záhy se jim narodily čtyři děti, Hynek, Karel, Jaroslav a Theodora, která se o svou matku starala až do její smrti.

S rostoucím počtem dětí a následnými politickými a finančními problémy se však péče o rodinu stávala čím dál náročnější. Božena, svobodná umělecká duše, se ocitla v situaci, kdy musela řešit každodenní starosti o domácnost a finance. A jak byla skvělou spisovatelkou, tak péče o domácnost jí moc neříkala.

Neuměla hospodařit

Peníze, které dostávala od manžela na týden, jí zřídkakdy vystačily. Situace se ještě zhoršila poté, co se Němec znelíbil nadřízeným v práci. Rodinu čekalo stěhování, nižší příjmy, a nakonec odjezd živitele do Uher. Nejenže vztah mezi manželi byl plný napětí, Josef těžce nesl, že nedokázal zabezpečit rodinu, ale Božena zůstala s nuznými finančními prostředky sama na čtyři děti.

„U Němcové jsou v dopisech místa, kde píše: teď budeme chodit do hospody, protože teď by se nám nevyplatilo vařit doma… Do určité doby to provizorium nějak zvládala svou vnitřní duševní silou – když není, tak není, bude zítra a něco přijde a podobně. Ale od jisté chvíle z toho panikařila. Představte si ovšem pražskou domácnost s třemi dětmi bez pravidelného příjmu…,“ prozradila v rozhovoru pro Hospodářské noviny literární historička Jaroslava Janáčková.

Pomoc hledala u přátel

Němcové nezbylo nic jiného než hledat pomoc u přátel a známých. Finanční prostředky jí poskytli třeba bratři Ferdinand a Vojtěch Fingerhutovi (cestovatel Vojtěch používal počeštěnou podobu příjmení Náprstek). S některými podporovateli navázala Němcová i intimnější vztahy, ani v tomto ohledu nedbala na standardy doby.

„Jejími milenci se stávali muži, kteří ji oslňovali jako intelektuálové, se kterými si ráda povídala a od kterých chytala chytrosti, abych tak řekla, nebo od nichž si strašně moc slibovala, to byl například ten poslední, Hanuš Jurenka,“ tvrdí Janáčková.

Plodný, ale krátký život

I pod tíhou osobní situace však Němcová tvořila. První vydání Babičky vyšlo v roce 1855, tedy pouhé dva roky od nečekaného úmrtí patnáctiletého syna Hynka. O rok později vyšla Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí a mnoho pohádek a povídek.

Život plný strádání si ovšem vybral svou daň. Božena Němcová zemřela v roce 1862, ve věku 41 let. Pravděpodobně podlehla rakovině.

Zdroj: Hospodářské noviny, iRozhlas, Lifee, TopRecepty
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články