Všestranně nadaný Ben Cristovao se kvůli barvě pleti od dětství setkával s nepochopením a předsudky. Nejtěžší pro něj byl okamžik, kdy se musel vzdát své lásky. Otec dívky si totiž nepřál, aby chodila s černochem.
Vybíjeli si na něm zlost
V rozhovoru pro Aktuálně se Ben Cristovao svěřil se svými zkušenostmi s rasismem. Tématu rasové diskriminace se dotknul i v tvorbě, konkrétně v písničce Pamatuj.
Během dětství a dospívání v 90. letech se zpěvák setkával s rasistickými poznámkami často. Ben Cristovao zmínil zážitky z pražské Letné, kam chodil s kamarády jezdit na skateboardu.
Kvůli blízkosti fotbalového stadionu schytával zlost fanoušků poraženého týmu. Pro odlišnou barvu pleti se stal Ben snadným terčem.
„Nejhorší bylo, když zrovna prohráli. Když byl někdo černý, všimli si ho už z dálky a rozeběhli se hned proti němu. Schytávali to od nich ale právě i lidé, co jezdili na skejtu nebo nosili dredy.“
Podle Bena není rasismus způsoben jen nenávistí k jiné rase. Odlišná barva pokožky se stane pouze záminkou k útoku. Hlavní příčinou je smutek a frustrace dané osoby.
Rázný konec dětské lásky
Nejvíce Benovi ublížil zážitek z doby, kdy mu bylo 12. Zamiloval se spolužačky ve škole, posílali si dopisy, a nakonec spolu začali chodit. Dětskou lásku ovšem překazil dívčin otec.
„Pak za mnou ale přišla její ségra a oznámila mi, že jí táta zakázal randit s černochem. To mi ze všech rasistických projevů, co si pamatuju, ublížilo snad nejvíc.“
Následovala doba, kdy se Ben Cristovao snažil od svého původu odstřihnout. Jeho maminka mu však dala radu, díky které se odrazil ode dna a stal se tím, kdo je dnes.
„Poradila mi, abych si našel něco, v čem budu nejlepší, abych vystoupil z davu a ukázal lidem, co umím. A to nejenom proto, aby mě ostatní začali mít rádi, ale i pro sebe, abych ze sebe mohl mít dobrý pocit.“
Podpora Black Lives Matter
Dnes už je Ben smířený s tím, že mu občas někdo napíše něco nepěkného na konto jeho původu. Zároveň má ale pochopení pro protesty Black Lives Matter.
Poukazuje na hlavní myšlenku hnutí, a tou je boj proti utlačování rasových menšin. Konkrétně zmiňuje údajné policejní násilí páchané ve Spojených státech na černoších.
„Změna může nastat jen tak, že dá skupina, která je nějakým způsobem ublížená nebo znevýhodněná, zbytku společnosti najevo, že je něco špatně. Čehož pochopitelně nemůžete docílit tím, že se v tichosti projdete ulicí, řeknete ‚prosím, nechte toho‘ a pak se zase vrátíte domů,“ reaguje na zprávy o rabování a pouličním výtržnictví demonstrantů.
Na závěr dodává, že by „klidně obětoval tisíc zničených soch“, pokud by to zajistilo záchranu byť jen jednoho života.