Nečekaný zvrat v domácí karanténě: Možná ji nebudeme muset podstoupit i přes kontakt s nakaženým. Vláda prozradila důvody

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
rouska zena mrize
rouska zena mrize

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes novinářům představil další opatření týkající se boje proti šíření nového typu koronaviru. Ta mimo jiné upravují pravidla pro karanténu a zajímat budou především ty občany, kteří přišli do styku s nakaženou osobou.

Karanténa má své odpůrce. Hlasy těch, kteří argumentují tím, že při použití roušek či respirátorů při styku s nakaženým koronavirem by nemělo dojít k nákaze, byly vyslyšeny.

Kontakt s nakaženým nebude automaticky znamenat karanténu

Vláda totiž bude brát v úvahu to, zda oba dotyční měli při vzájemném kontaktu roušku či respirátor, a chránili si tak dýchací cesty.

Pokud se tedy někdo dostane do styku s člověkem, u něhož se prokáže pozitivní test na koronavirus, nebude to automaticky znamenat, že musí strávit čas v domácí karanténě. Její doba byla přitom na začátku září zkrácena ze dvou týdnů na deset dní.

V případě, že by u nakažených došlo k zhoršení stavu či by příznaky nemoci neustupovaly, ony tři nebo čtyři dny by pak měli zůstat ještě doma.

A to bez toho, aby si dělali další test. Pokud zrovna nepracují ve zdravotnictví, nevykonávají sociální práce či se jedná o lidi se sníženou imunitou.

Jedná-li se o případy závažnější, samozřejmě je karanténa uváděna do praxe v nemocničním prostředí.

Koho dalšího se povinná karanténa netýká

Povinná karanténa rovněž nebude platit pro ty, kteří už v posledních třech měsících koronavirus prodělali. Tyto osoby by měly být vybudovanou imunitu. Nicméně v zájmu sebe i ostatních by měly svůj zdravotní stav monitorovat.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o výše zmíněném informoval média po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.

Nařízení jako takové pak přijde od hlavní hygieničky Jarmily Rážové.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články