Ječné zrno: Oční infekce, ke které často dochází v zimním období

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Oko
Zdroj: Pixabay

V posledních dnech se potýkáme s chladným počasím, které je mnohdy doprovázeno ostrým větrem. A právě proto je zima velmi častým obdobím vzniku ječného zrna. Jedná se o oční infekci, která může vzniknou i z celé řady dalších důvodů a bývá velmi nepříjemná.

Ječné zrno. odborně nazývané hordeolum, je akutní bakteriální infekce mazové žlázy očního víčka. Nejčastěji je způsobeno bakterií Staphylococcus aureus, dochází k němu ale také fyzickým poškozením, například smítkem v oku, prudkým promnutím oka, nebo právě ostrým větrem. Ranka, kterou si takto způsobíte, se totuž velmi rychle naplní bakteriemi.

Příznaky a prevence

Někdy může ječné zrno vzniknout samo od sebe, často jsou ale důvodem vzniku špatná hygiena, tření očí špinavýma rukama, používání staré kosmetiky nebo kontaktní čočky, uvádí Cleveland Clinic.

Příznaky nemoci jsou bolestivý, zarudlý a oteklý hrbolek na očním víčku, pocit cizího tělesa v oku, slzení očí a jejich svědění, citlivost na světlo, může se dokonce objevit hnisavý obsah. Obvykle jde o komplikaci, která se zahojí do 2 týdnů. Někdy je ale třeba navštívit lékaře.

Dobře léčitelná infekce

Ječné zrno samo o sobě není nebezpečné onemocnění. Ve většině případů se spontánně zahojí. Vzácně může ale dojít ke komplikacím, jako jsou rozšíření infekce do okolí, chronický zánět nebo jizvy na víčku.

Pokud se problém výrazně zhoršuje, je dobré navštívit lékaře a konzultovat s ním léčbu. Obvykle na problém pomáhají kapky a antibiotické masti na ránu u oka. Nikdy ale není dobré, aby člověk léčbu aplikoval bez porady s doktorem, varuje Healthline.

Současná medicína považuje ječné zrno za běžnou a dobře léčitelnou infekci. Obvykle se oko zahojí samo, nebo jen po jedné návštěvě lékaře a používání správných léků. Důležité je dodržováni hygieny, sledování případných komplikací a v případě zhoršování stavu pak včasné zahájení léčby.

Zdroj: Healthline, NHS, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články