Běžně se s ním setkáváme pod označením vitamín P. Jedná se ale ve skutečnosti o skupinu látek, který se říká flavonoidy. Ty jsou pro tělo v mnoha ohledech velmi prospěšné, nachází se především v ovoci a zelenině. Proč je důležité, abychom jich měli dostatek?
Označení vitamín P vzniklo ve 30. letech 20. století, kdy maďarský biochemik Albert Szent-Györgyi spolu se svým týmem zkoumal látky obsažené v paprice. Písmeno P bylo odvozeno od slova permeabilita (česky propustnost), protože tyto látky ovlivňují propustnost kapilár a cévních stěn, vysvětluje MedicineNet.
Proč vitamín, když nejde o vitamín?
Szent-Györgyi původně objevil látky v paprice při svém výzkumu vitamínu C, za který později získal Nobelovu cenu. Všiml si, že extrakty z citrusových plodů měly silnější účinek než čistý vitamín C, což vedlo k objevu flavonoidů.
Později se ukázalo, že nejde o skutečný vitamín, tedy esenciální látku, kterou tělo nedokáže samo vyrobit, ale o skupinu příbuzných látek. Označení vitamín P se přesto dodnes běžně využívá, vysvětluje Times of India.
Jezte lesní ovoce
Hlavní funkcí flavonoidů je podpora účinku vitamínu C a posílení pevnosti a pružnosti cévních stěn. Působí také jako antioxidant a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Vitamín P dále pomáhá snižovat zánětlivé procesy v těle, podporuje srážlivost krve a přispívá k lepšímu vstřebávání některých minerálů.
Flavonoidy najdeme především v ovoci a zelenině. Nejvíce se jich nachází v citrusech, paprice a petrželi, za jeden z nejdůležitějších zdrojů jsou ale považovány bobule, tedy například maliny, ostružiny, borůvky a brusinky.
Pokud má tělo flavonoidů nedostatek, může dojít ke zvýšené křehkosti cév, často se vám na těle mohou objevovat modřiny, pomalu se vám hojí rány a celkově máte sníženou imunitu. Častěji se vám také budou objevovat křečové žíly, doplňuje NDTV.
Zdroj: Science Direct, NDTV, Healthline, Times of India, MedicineNet
Autor: Šárka Cvrkalová