Žárlivost ve vztahu může přinést i svá pozitiva. Naučte se ji využívat ve svůj prospěch

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zarlivost
Zdroj: Pixabay

Žárlivost je komplexní lidská emoce, která má jak destruktivní, tak potenciálně konstruktivní stránky. Většina lidí ji vnímá jako čistě negativní, přitom ale může v mnoha ohledech být také prospěšná. Záleží na tom, jak se k ní postavíte.

Žárlivost je v podstatě přirozenou emocionální reakcí, která pramení z pocitu ohrožení v partnerském vztahu. Často vychází z hlubší potřeby jistoty, bezpečí a výlučnosti ve vztahu, vysvětuje Very Well Mind. Na rozdíl od pouhého negativního pocitu může být žárlivost ve zdravé míře signálem toho, že nám na partnerovi opravdu záleží.

Pozitivní rozměr žárlivosti

Pokud partnera kontrolujeme na každém rkoku, dáváme mu najevo, že mu nedůvěřujeme a žárlíme jednoduše přehnaně a velmi očividně, samozřejmě je to špatně a může se stát, že takový vztah dlouho nevydrží. Na druhou stranu ale zdravé množství žárlivosti ve vztahu mnohé přináší.

Žárlivost ukazuje náš zájem a citovou investici do vztahu. Když člověk žárlí, znamená to, že mu partner není lhostejný a má o něj opravdový citový zájem, vysvětluje Cosmopolitan.

Pocit také pomáhá nastavovat hranice ve vztahu. Mírná žárlivost může být způsobem, jak vyjádřit své potřeby a očekávání týkající se partnerovy věrnosti a blízkosti. Pokud bychom nežárlili vůbec, může se stát, že v tomto bodě vztah selže už na úplném začátku.

V neposlední řadě žárlivost motivuje k péči o vztah. Může partnery vést k tomu, aby věnovali více pozornosti svému vztahu, komunikaci a vzájemnému posilování důvěry. Pokud se ji tedy naučíte projevovat správně, nejedná se rozhodně jen o negativní emoci.

Komunikujte o pocitech otevřeně

Naučit se kontrolovat žárlivost není jednoduché. Naučit se hranici toho, jak ji ukazovat partnerovi, může být velmi komplikované. Důležité je mluvit o věcech otevřeně a nebát se ukázat, když se něčeho bojíte.

Zároveň ale nesmíte partnera chtít kontrolovat, řídit mu život, ukazovat mu, že patří jenom vám a nikomu jinému. Budujte vzájemnou důvěru a analyzujte skutečné důvody žárlivosti. Pokud si stanovíte jasná pravidla a budete se jimi ve vztahu řídit, žárlivost vám ho nezničí, ale naopak vám může pomoci vybudovat důvěru.

Zdroj: The Couples Center, Very Well Mind, Cosmopolitan, Mind Body Green, Focus on the Family

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články