Tradice vánočního jmelí pochází z Anglie. Viset by vám doma mělo celý rok

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Jmeli
Zdroj: Oleksandr Rybitskiy / Shutterstock.com

Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Každý rok ho věšíme v domácnostech, někteří lidé se pod ním také líbají. Jak přesně tradice vznikla a co znamená?

Tradice jmelí má velmi bohatou a zajímavou historii sahající daleko do minulosti, vysvětluje Deník. Tohle jste o něm možná ještě nevěděli.

Z doby Keltů

Jmelí je parazit rostoucí na stromech. V minulosti byl ale považován za posvátnou rostlinu, a to především právě pro Kelty, uvádí Český Rozhlas Hradec Králové.

Jmelí mělo symbolizovat věčný život, bylo ale také symbolem plodnosti. V severské mytologii se zase dodnes jmelí vyskytuje jako posvátná rostlina chránící před vším zlým.

Líbání pod jmelím

Dnes si se jmelím nespojíme žádné bohy ani nadpřirozené síly. Víme ale, že políbit se pod ním znamená štěstí. Tato tradice pochází ze staré Anglie, uvádí Deník.

Tehdy znamenal každý polibek příslib věrnosti. Jeho zelená barva je navíc příslibem něčeho nového a nečekaného, což může být právě i láska.

Podle tradice by měla být větvička jmelí pověšena co nejvýše a měla by zůstat viset až do příštích Vánoc, aby přinášela štěstí. To ale v mnoha domácnostech lidé netuší a po svátcích jmelí vyhodí.

Zdroj: Marianne, Deník, Český Rozhlas Hradec Králové

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články