Důležitost hořčíku nepodceňujte. Udržuje kosti silné, srdce zdravé a hladinu cukru v normě

< 1 minuta čtení
Orechy
Zdroj: Pixabay

O tom, že hořčík je pro naše tělo důležitý, nejspíš nikdo nepochybuje. Reklamy na doplňky stravy nám v tomto ohledu příliš prostoru pro debaty nenechávají. Víte ale, co všechno v našem těle na hladině hořčíku závisí a co se stane, pokud ho budete mít nedostatek?

Hořčík je velmi důležitý minerální prvek, který hraje klíčovou roli v mnoha biochemických procesech v lidském těle, vysvětluje Healthline. Web dodává, že nedostatek hořčíku může vést k celé řadě zdravotních komplikací.

Pomáhá kloubům i srdci

Hlavní funkcí hořčíku v těle je podporovat správnou funkci svalů, tkání, kloubů a kostí. Zajišťuje ale i funkčnost nervového systému.

Pomáhá dále tvorbě energie v buňkách, je nezbytný pro syntézu bílkovin, udržuje hladinu cukru v krvi ve správném množství a pomáhá také funkci srdce.

Hořčík udržuje imunitní systém v bezpečí, reguluje krevní oběh a celkově pomáhá celé řadě vnitřních orgánů. Jeho nedostatek se projevuje křečemi, únavou, vyčerpáním, psychickými problémy, docházet ale může i k vážným problémům, jako je křehkost kostí nebo nesprávná funkce některých orgánů, varuje WebMD.

Jak hořčík doplnit?

Hořčík do těla běžně člověk dostává s celou řadou potravin. Je obsažen v mnoha jídlech, pokud se ale chcete ujistit, že ho budete mít dostatek, jezte především ořechy a semena. Radí Healthline. Dále velký podíl hořčíku obsahuje například špenát, většina luštěnin, mořské plody a mléčné výrobky.

Najdete ho i v avokádu, pokud rádi mlsáte, potěší vás, že je také v hořké čokoládě. Musí mít nicméně vysoký podíl kakaa.

Doporučená denní dávka hořčíku je pro dospělé muže přibližně 400 až 420 miligramů a pro ženy 310 až 320 miligramů denně. Při dlouhodobém nedostatku této látky je vhodné konzultovat doplnění hořčíku s lékařem.

Zdroj: Health Direct, WebMD, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články