Kapr bez bahenní příchuti: Při výběru ryby před Vánoci záleží na mnoha faktorech

2 minuty čtení
Kapr
Zdroj: Pixabay

Patříte k lidem, kteří na Vánoce dodržují tradici a k večeři si dávají kapra? Důležité je vědět, jak rybu vybrat, zda kupovat čerstvou, nebo rovnou naporcovanou a jak následně v případě živého zvířete kapra uchovávat a usmrtit. To všechno se v následujícím článku dozvíte.

Někteří lidé nemají na to bojovat se živým zvířetem jednoduše povahu. Proto je pro ně snadnější koupit si kapra naporcovaného v obchodě. Je to samozřejmě řešení, nikdy ale nebude chutnat tak jako kapr, kterého koupíte živého, píše Apetit.

Bahenní příchuť

Někteří lidé kapra rádi nemají, a to i přesto, že běžně jim ryby chutnají. Je to především, tím, že kapr může mít typickou bahenní příchuť. Pokud se tomuto problému chcete vyhnout, je dobré vybírat rybu, která váží minimálně 2,5 kilogramů, radí iDNES.

Web také doplňuje, že menší kapři mají velmi ostré kosti, často navíc tak drobné, že se těžko vybírají a mohou způsobit u večeře nepříjemnosti. Zdravého kapra v kádi u prodejce poznáte tak, že je lesklý a má neporušené šupiny. Měl by kolem sebe mít také dost prostoru k pohybu.

„Kapr by rozhodně neměl plavat břichem vzhůru, i když je třeba říct, že čerstvě leklý kapr je také poživatelný a není jej třeba vyhazovat, až na to, že z jeho vnitřností rozhodně nedělejte polévku, ale vyhoďte je,“ radí agrární analytik Petr Havel.

Kapr ve vaně?

Někteří lidé si nosí domů rybu živou a nechávají ji ve vaně. To je samozřejmě možnost, pokud si následně věříte na její zabití. Ryba by nicméně neměla být ve vodě déle než přes noc. Bez vody pak vydrží asi hodinu, uvádí České Stavby.

Lovení kapra z vany je podle webu Prima Fresh často problémem, někdy dokonce způsobí zranění. Rozmyslete si tak, zda to chcete podnikat. Zabít zvíře je ideální ranou paličkou do hlavy, dejte ale pozor, aby vše netraumatizovalo vaše děti.

Nejlepším řešením, pokud chcete kapra čerstvého, ale nechcete ho zabíjet doma, je vybrat si ho u obchodníka, který vám ho usmrtí přímo na místě. Pak už jen stačí rybu odnést domů, nechat ji maximálně dva dny v chladu a následně zpracovat.

Zdroj: Pro ženy, Apetit, Prima Fresh, České Stavby, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články