Ačkoli některým lidem lezou koledy na nervy, pravda je, že je všichni zároveň milujeme, protože k Vánocům jednoduše neodmyslitelně patří. Tradiční české vánoční písničky si zanotujeme každý rok nejen na Štědrý den, ale i ve dnech kolem tohoto svátku. Znáte ale jejich historii?
Koledy mají bohatou a pestrou historii sahající hluboko do středověku, píše Senior Tip. Jejich počátky lze vysledovat ve staré křesťanské tradici oslavovat Kristovo narození hudebním doprovodem.
Náboženské počátky
První koledy vznikaly v křesťanských komunitách jako způsob, jak oslavit Ježíšovo narození zpěvem. Původně šlo o latinské duchovní písně, které se zpívaly především v kostelech během vánočních bohoslužeb.
Nejstarší záznamy o koledě jako takové ale najdeme už ve spisech z 11. a 12. století, kdy slovo koleda (z latinského calendae) bylo spojeno s oslavami zimního slunovratu, vysvětluje Česká Televize.
Vývoj koled v českých zemích
V českém prostředí se koledy výrazně rozvíjely od 14. století. Významnou roli sehrály náboženské reformace, zejména husitství a následně protestantské hnutí, které podporovaly zpěv v mateřském jazyce.
Mezi nejstarší české koledy patří Štěstí, zdraví, pokoj svatý, Narodil se Kristus Pán a Ježíšku, náš milý. Koledy postupem času přestaly být jen náboženskou záležitostí. Staly se místo toho způsobem společenského setkávání, prostředkem předávání kulturních tradic a významným prvkem vánočních oslav, píše web Veselé Vánoce.
V současnosti jsou koledy nedílnou součástí vánočních svátků. Hrají důležitou roli v rodinných tradicích, veřejných vystoupeních a hudebních produkcích. Představují živou hudební tradici, která propojuje náboženské kořeny s lidovou kulturou a uchovává důležitou součást našeho kulturního dědictví.
Zdroj: Veselé Vánoce, Česká Televize, Český Rozhlas, Emer X, Senior Tip
Autor: Šárka Cvrkalová