Chystáte se letos nakupovat dárky přes internet? V posledních letech roste zájem Čechů ohledně nakupování dárků z ciziny, především pak z Číny, uvádí iDNES. Není se čemu divit, na internetových stránkách tohoto druhu najdete zboží, se kterým se u nás nesetkáte, mnohdy navíc za výhodné ceny. Má to ale také svá rizika.
Levné ceny, často také doprava zdarma. Zahraniční, především pak čínské internetové obchody nabízí mnohdy zboží, které se na první pohled vyplatí. Mnohdy je to pravda, v některých případech je ale třeba si dát pozor.
Pokud chcete letos na Vánoce svým blízkým darovat něco právě z takového obchodu, je nejvyšší čas začít posílat objednávky. Někdy trvá i měsíc, než zboží dorazí. Předtím, než se k tomuto kroku odhodláte, přečtete si ale, na co si dát při výběru zboží pozor.
Herní a filmové předměty
Výhodou zahraničních obchodů je, že na nich seženete prakticky všechno. Pokud je váš kamarád nadšencem do konkrétní hry nebo třeba seriálu, u nás byste mnohdy jen těžko hledali nějakého plyšáka nebo plastovou figurku z konkrétního příběhu. Na internetu ale pochodíte vždy.
Je třeba si ale předem pročíst recenze u každého produkty, uživatelé mnohdy přidávají i fotky toho, co jim vlastně domů dorazilo. V některých případech se totiž produkt nepodobá tomu, co obchod ukazuje na ilustračních fotografiích.
Oblečení
Co se týče oblečení, důležité je pročíst si pořádně, z jakého materiálu jsou trička nebo kalhoty vyrobeny. Mnohdy se totiž na obrázku jeví kousky jako bavlněné, ve skutečnosti ale může jít o zcela jiné materiály.
Dalším problémem pak může být velikost. Ty asijské, popřípadě americké, někdy neodpovídají těm evropským. Ačkoli tak třeba běžně kupujete trička velikosti L, v tomto případě budete potřebovat XL.
Pod produkty ale obvykle bývají tabulky, kde jsou všechny velikosti rozepsány v centimetrech, neměl by tak být problém objednat správně. Jinak se nákup oblečení z internetových čínských obchodů vyplatí zvláště v případě, že sháníte například herní či filmová trička.
Elektronika
Elektroniku bychom ze zahraničních obchodů kupovat nedoporučovali už z toho důvodu, že se velmi těžko reklamuje. Mnohdy vám navíc dorazí model, který není kompatibilní s evropskými standardy.
Jen málokdo by asi chtěl mobilní telefon, který se nedá nastavit do češtiny. Nebo lampičku, jejíž přípojka je udělaná na americké zásuvky, takže ji vlastně nemáte kam zapojit. Při výběru elektroniky si tedy dávejte extrémní pozor.
Obecně se nákupy z Číny vyplatí finančně, je ale vždy třeba myslet na to, abyste hledali zboží v ověřených obchodech, protože existuje mnoho stránek, které jsou pouhým podvodem. Při výběru zboží si dávejte dobrý pozor. Pokud dodržíte tyto kroky, nákup dárků se vám letos může vyplatit.
Zdroj: iDNES, Peníze, Novinky, Lidovky, TV Nova, Lupa
Autor: Šárka Cvrkalová