Také se vám v chladném období, které po skončení léta nastalo, často stává, že se vám spouští rýma? Na podzim a v zimě jsou tyto problémy velmi časté, lidé si ale mnohdy nejsou jistí, co přesně je vlastně trápí. Jedná se o obyčejné nachlazení, chřipku, nebo alergii? Jak poznat, proč vám vlastně teče z nosu?
Všechny tři výše zmíněné problémy jsou velmi nepříjemné. Ve všech případech neustále smrkáme, brzy máme odřený a bolavý nos, mnohdy ale léčíme nesprávný problém a rýma proto nepřestává. Jak poznat, z jakého důvodu se objevila? A jak s ní v jednotlivých případech bojovat?
Alergická rýma
Alergickou rýmu poznáte tak, že je hodně vodnatá. Kromě toho ji doprovází obvykle další příznaky jako svědění a pálení očí, kýchání a lehtání v nose. Nástup bývá velmi rychlý, prakticky ihned po kontaktu s alergenem.
Rýma pak trvá obvykle tak dlouho, dokud jste alergenu vystavení, někdy ale může trvat i několik hodin potom, protože následky odeznívají postupně. Léčbou jsou léky na alergii, ale především prevence, tedy znalost toho, které alergeny vás dráždí a vyhýbání se jim, píše Health Partners.
Nachlazení
Rýma, jejíž příčinou je nachlazení, má obvykle pomalejší nástup, a to většinou 3 nebo 4 dny. Ze začátku je mírná, postupně ale houstne. Objevují se také další příznaky, ke kterým patří lehce zvýšená teplota, kašel a bolest v krku.
Nachlazení trvá obvykle asi 10 dní, léčbou je především odpočinek, dostatek tekutin, vitamín C, zinek, případně léky mírnící příznaky. Ty se dají sehnat v lékárně i bez předpisu, pokud je ale problém výraznější, nebo vás trápí déle, navštivte lékaře, radí NIH.
Chřipka
Oproti nachlazení má chřipka daleko rychlejší nástup. Pojí se s ní bolesti svalů a kloubů, ale také silná horečka, obvykle nad 38 °C. Člověk je také výrazně unavený. Nemoc obvykle trpá asi 5 až 7 dní.
Léčbou jsou v tomto případě léky na snížení horečky, studené zábaly, klid na lůžku, dieta. Pokud by vás problém trápil déle než týden, je nutné navštívit lékaře, uvádí Very Well Health.
Zdroj: Health Partners, Mayo Clinic, Baptist Health, Very Well Health, Cleveland Clinic, Mount Sinai, NIH
Autor: Šárka Cvrkalová