Komerční sdělení

Jak ulevit od křečových žil?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nohy
Zdroj: Pixabay

Křečové žíly nemusí být jen kosmetický problém, koho trápí, ten se může potýkat s pocitem těžkých nohou, otoky, svěděním, i s metličkovými žilkami. Nic z toho není příjemné, jde ale o příznaky žilní nedostatečnosti, která následně vede i k tvorbě křečových žil. Potýká se s tím zhruba každý druhý z nás, proto je dobré vědět, jak si ulevit.

Jak křečové žíly vznikají?

Než si řekneme pár tipů, které by nám mohly přinést úlevu, je dobré si povědět něco o tom, jak křečové žíly vznikají a co je žilní nedostatečnost. Žíly jsou součástí cévního systému a jejich úkolem je přivádět odkysličenou krev do srdce. V tom se liší od tepen, ve kterých proudí okysličená krev a buňky našeho těla zásobuje kyslíkem. Tok krve v žilách jde proti gravitaci, přesto musí doputovat až k srdci. Pomáhají jí s tím mechanismy jako je srdeční pumpa nebo svalová pumpa dolních končetin. Ta na žíly vytváří tlak a krev pak posouvá k srdci. Aby se ale nemohla vrátit zpět, jsou žíly vybaveny chlopněmi.

Když se pružnost žil oslabí a jejich stěna už není tak pevná, krev nemůže plynule proudit k srdci, ale začne se hromadit. Tlak krve na stěny žíly rozšíří a chlopně ztratí svou funkci. Už neumí bránit návratu krve, takže ji propouští, až se začne hromadit v dolních končetinách, Tam zvyšuje tlak na žilní stěnu, může dokonce dojít i ke vzniku krevních sraženin.

Víte, že křečové žíly se nazývají také varixy? Mezi rizikové faktory jejich vzniku patří:

  • Věk – riziko stoupá spolu s přibývajícím věkem
  • Pohlaví – ženy jsou ke vzniku varixů náchylnější než muži
  • Těhotenství
  • Nadváha nebo obezita
  • Dlouhodobé sezení nebo stání
  • Genetické dispozice
nohy

Zdroj: Pixabay

Co na křečové žíly pomáhá?

Nejlepším lékem je samozřejmě prevence, která spočívá v dostatečném pohybu, dodržování pitného režimu, střídáním teplé a studené sprchy, podkládáním nohou do zvýšené polohy i v dostatečném přísunu vitamínů, minerálů a vlákniny. Když už se ale křečové žíly objeví, pak mnozí váhají, zda zkusit rady našich babiček, nebo rovnou vyhledat služby cévní chirurgie.

Zdravou stravou a bylinkami nic nezkazíte, když vám ale nohy během dne těžknou a otékají, je lepší navštívit odborníka, aby provedl specializované vyšetření a stanovil příčinu vzniku křečových žil. Podle toho také stanoví vhodnou léčbu. Bude to léčba varixů laserem a radiofrekvencí, sklerotizace křečových žil, nebo použití lepidla na křečové žíly?


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články