Zastavte hackery. Využívejte silná hesla a dvoufázové ověření, hlavně ale buďte chytří

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Hacker
Zdroj: Pixabay

Internet je sice kouzlená věc, která nám umožňuje být neustále ve spojení s ostatními a také vyhledávat informace kdykoli a v podstatě odkudkoli, zároveň je ale třeba si uvědomit, s kolika věcmi se na sociálních sítích svěřujeme sami o sobě. Mnoha lidem se už stalo, že se jim někdo naboural do účtu. Jak se před hackery chránit?

Profily na sociálních sítích nebo hrách vám mohou hackeři odcizit z více důvodů. Někdy se chtějí dostat k vašim citlivým údajům, někdy vám uškodit tím, že budou vaším jménem rozposílat nevhodné zprávy. Pokud ale budete mít účet správně zabezpečený, nikdo by se vám na něj dostat neměl.

Silné heslo

Samozřejmostí pro dobrou ochranu účtu je silné heslo. V tomto případě je nutné dodržovat několik pravidel. Nikdy byste neměli mít stejné heslo na více sociálních sítích. Vhodné také je používat heslo náhodné, tedy nikdy ne takové, které si s vámi někdo spojí, protože je příliš osobní, radí Wired.

Heslo by mělo být dlouhé, obsahovat písmena i čísla, dále také znaky, ideální ale je nevyužívat hesla přednastavená. Vytvořte si vlastní, které je navíc ideální každých pár měsíců měnit. Abyste si ho zapamatovali, pište si ho někam do poznámek, nebo používejte správce hesel, které jsou dnes už velmi běžné, doporučuje Spikerz.

Dvoufázové ověření

Ať už zabezpečujete herní účet, do kterého jste vložili velké peníze, nebo sociální síť s citlivými údaji, vždy využijte dvoufázové ověření. Dělá se to buď pomocí SMS, nebo kódu, který vám přijde na e-mail.

Znamená to, že kromě hesla přímo v aplikaci, budete muset přihlášení potvrdit ještě v další aplikaci, nebo pomocí mobilního telefonu. I v případě, že někdo získá vaše heslo, neměl by se vám pak nabourat do účtu, vysvětluje Spikerz.

Buďte chytří

Mnohdy své heslo prozradíte omylem, nebo třeba necháte někoho, aby se k němu dostal, jenom kvůli vaší nepozornosti. Nikdy nesdílejte heslo s přáteli, nikdy ho především nikomu neposílejte přes internet, varuje Security Today.

[readalaso]

Pozor si ale dejte i ve chvíli, kdy se u někoho na počítač přihlašujete. Ujistěte se, že vám nekouká přes rameno. I dobrý kamarád může takové věci zneužít. V neposlední řadě si pak hlídejte svá vlastní zařízení, například ve chvíli, kdy je u vás návštěva a vy si musíte odskočit. A to především v případě, že se jedná o cizí lidi, například opraváře, ale také různé podomní obchodníky a podobné osoby.

Zdroj: Security Today, Spikerz, PC World, Chubb, Wired

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články