Pravděpodobně každému z nás se už někdy stalo, že jsme jednali velmi impulzivně a zachovali se tak, že jsme toho později litovali. Také jste už někdy po někom nepříjemně „vyštěkli“, bezdůvodně se urazili, nebo utekli z konverzace, aniž byste byli schopni dořešit problém? Je to zcela běžné, jedná se o takzvaný amygdalický únos.
Abychom byli schopni vysvětlit, co přesně je amygdalický únos, je nejprve třeba se zaměřit na to, co je to amygdala. Jedná se o párovou strukturu ve tvaru mandle, která se nachází v hloubce spánkových laloků mozku. Je součástí limbického systému a hraje klíčovou roli ve zpracování emocí, zejména strachu a úzkosti, popisuje Inner Space.
Když amygdala přebírá kontrolu
Amygdalický únos, kterému se někdy také říká emoční únos, je situace, kdy amygdala takzvaně přebírá kontrolu nad naším chováním a potlačuje racionální myšlení. Dochází k němu v situacích, které vnímáme jako ohrožující nebo stresující, vysvětluje Athlete Assessments.
Situace vzniká v reakci na silný emoční podnět, často spojený s nebezpečím nebo stresem. Amygdala v takové chvíli aktivuje stresovou reakci dříve než prefrontální kortex, který je zodpovědný za racionální myšlení, stihne situaci vyhodnotit.
Amygdalický únos se pak projevuje náhlými intenzivními emocemi, impulzivním jednáním, zrychleným tepem, pocením a dalšími fyzickými příznaky stresu.
Jak s problémem bojovat?
Amygdalický únos je velmi komplikovaný a ve chvíli, kdy nastane, je velmi těžké situaci zvládat. Dá se ale dělat mnoho věcí, které jsou prevencí k tomu, aby k takové situaci nedocházelo, vysvětluje Healthline.
Patří k nim pravidelné cvičení technik relaxace, zlepšování emoční inteligence a dostatečný spánek a zdravý životní styl. Během únosu se můžete pokusit stres zmírnit hlubokým dýcháním nebo pokusem o přesměrování pozornosti na jinou událost.
Bessel van der Kolk, psychiatr specializující se na traumata, poukazuje na spojitost mezi amygdalickým únosem a posttraumatickou stresovou poruchou. Ve svých dílech proto zdůrazňuje význam terapie, která je důležitá v případě, že se vám problémy dějí častěji.
Zdroj: Inner Space, Symply Psychology, Healthline, Athlete Assessments
Autor: Šárka Cvrkalová