Od konverzace někdy každý čekáme něco jiného. Pokud ale víte, jaký typ člověka je váš protějšek, snadněji ho pochopíte

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Konverzace
Zdroj: Pexels

Lidé od konverzace čekají mnoho věcí. Někdo se chce svému protějšku svěřit, někdo si chce naopak člověka vyslechnout a pokusit se mu pomoci, někdo potom chce konverzovat na stejné úrovni a informace sdílet i přijímat. Je ale důležité vědět, co chce náš protějšek, uvádí Business Insider.

Také se vám už někdy stalo, že jste měli velmi příjemnou schůzku, po které jste si ale uvědomili, že ačkoli konverzace nevázla, vy víte o protějšku všechno, ale on o vás nic? Ale proč? Jednoduše se nezeptal. Nemusí to nutně nicméně hned znamenat, že takového člověka nezajímáte.

Jak uvádí Inc, při konverzaci existuje několik typů lidí. Liší se především v tom, jakým způsobem chtějí být do konverzace zapojováni a jakým způsobem by jim protistrana měla dát vědět, že touží také po jejich příběhu. Osoby proto dělíme na dvě velké skupiny.

Question askers

Tento anglický výraz bychom do češtiny mohli přeložit jako osoby, které se svého protějšku na věci vyptávají. Tito lidé pokládají otázky, na které když dostanou odpověď, okamžitě položí další otázku, která je napadne a souvisí s tématem. Tím pádem se o svém protějšku dozví mnoho věcí, popisuje ve svém videu The Book Leo.

Tito lidé ale zároveň také doufají, že dostanou nějakou otázku zpět. Předpokládají, že když se na něco zeptají oni, protějšek bude na základě konverzace také pokládat dotazy. Chtějí o sobě mluvit, nedávají to ale najevo, protože vše, co dělají, směřuje k tomu, aby protistrana pouze odpovídala, vysvětluje Hailey Magee.

Open sharers

Tito lidé, které bychom v češtině nazvali těmi, co se rádi svěřují, jsou osobami, které o sobě rády mluví, zároveň ale také doufají, že když se člověku otevřou, on sám o sobě také začne vyprávět. Nepokládají otázky, protože jim přijde hloupé vyzvídat.

Open sharers jednoduše čekají, že jakmile se rozmluví o svém dětství, jejich protějšek udělá totéž. Ve výsledku pak ale často mluví pouze o sobě a na konci konverzace si uvědomí, že se vlastně o druhé straně nic nedozvěděli.

Nemám zájem. Nebo mám?

Pokud spolu vedou konverzaci (například na prvním rande) question asker a open sharer, nastává velký problém. První člověk má totiž pocit, že se o něj druhý nezajímá, protože mu nepokládá otázky. Naopak ale protějšek má pocit, že se mu druhý člověk nechce otevřít, protože o sobě nic neříká.

Je tedy důležité si uvědomit, že každý vnímá situaci trochu jinak. Často totiž dochází k tomu, že se lidé rozcházejí a přestávají bavit pouze proto, že nepochopili očekávání toho druhého. A to i přesto, že k sobě ve výsledku mají velmi blízko. Až tak příště budete mít pocit, že se o vás někdo nezajímá, zkuste si nejprve uvědomit, do které kategori z výše zmíněných patří.

Zdroj: Interblah, Hailey Magee, Inc, Business Insider, YouTube

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články