Plyšofilie: Když člověka přitahují plyšové hračky, není to legrační. Jde o vážný problém, se kterým lidé bojují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena s plysakem
Zdroj: Pixabay

V angličtině je pojem známý jako plushophilia a často se s ním pod tímto označením setkáte i u nás. Mnohdy se ale už překládá do češtiny jako plyšofilie. Většina z vás si nejspíš už dovedla odvodit, že jde o stav, kdy člověka přitahují plyšové hračky. Jedná se nicméně o problém, se kterým mnoho lidí po světě bojuje a snaží se ho zbavit.

Plyšofilie je fetiš na plyš. Variuje od pouhého sbírání plyšáků a plyšových předmětů přes skutečnou touhu po milování s plyšovými hračkami, nebo minimálně touhu milovat se s partnerem v plyšových kostýmech, popisuje pojem Your Dictionary.

Není to legrační

Mnoho lidí považuje plyšofilii za něco velmi nepřirozeného. Pokud by se jim kamarád s podobným fetišem svěřil, pravděpodobně by si neodpustili nějakou tu vtipnou poznámku. Jenomže zatímco v některých situacích se lidé dovedou ovládat a své choutky nějakým způsobem utišit tak, aby nikomu neublížili, jindy jde o velmi závažný problém, píše Better Help.

Plyšofilie je označována za fetiš. Nejde o žádnou psychickou nemoc, přesto nicméně existují terapie, na kterých se dá o problému mluvit. Řada lidí se ho totiž snaží zbavit. Jde o přitažlivost, kterou člověk nemůže nijak ovlivnit, terapie mu ale mohou pomoci ji řešit.

V moderní době existuje pomoc

V dnešní době existuje mnoho erotických hraček, které jsou přízpůsobeny tomu, aby naplnily nejrůznější lidské potřeby a choutky. Samozřejmě se tak skutečně na trhu nachází také pomůcky, které mohou využívat lidé s tímto problémem.

Pokud nicméně partner takového člověka jeho choutky nerespektuje, snaha změnit je často může vést i k depresím, nakonec vztah nebude fungovat a člověk může přijít o všechno. Není to tedy snadné a především v zahraničí lidé často vyhledávají pomoc odborníka, píše Very Well Mind. Ten s nimi o problému mluví, naslouchá jim a dovede jim s jejich psychikou pomoci.

Není to jenom o styku

Ačkoli v dnešní době si pod pojmem plyšofilie mnoho lidí představí pouze sexuální přitažlivost k plyšovým hračkám či kostýmům, ve skutečnosti může jít také o problém emoční. Někdy jsou totiž lidé skutečně přitahování k těmto předmětům citově, uvádí Archive of Our Own.

V takovém případě jim žádná erotická hračka nepomůže, jedná se o komplikovanější problém, který opět řeší obvykle terapeuti. Ve světě řada lidí, dokonce i odborníků, považuje tento stav za nesmyslný. Na druhou stranu se ale velká většina lékařů shoduje na tom, že lidé trpící tímto problémem za své stavy nemohou a potřebují odbornou pomoc.

Zdroj: Your Dictionary, Better Help, Very Well Mind, Archive of Our Own

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články