Někteří lidé hudbu poslouchají úplně při všem. Během vaření, řízení auta, odpočinku, někdy ale dokonce také při čtení, studování nebo při práci. A řada jedinců tomu nerozumí. Mají totiž za to, že hudba člověka rozptyluje a brání mu v soustředění. Ve skutečnosti je to ale naopak. Proč byste měli hudbu poslouchat během učení či práce i vy?
Při fyzických činnostech, při cvičení, úklidu, nebo například při práci na nějaké stavbě nebo na zahradě, to si poslech hudby dovede představit asi každý. Může ale fungovat tato činnost během čtení, učení, či práce na počítači, při které se potřebujete skutečně soustředit? Odpověď zní: ANO. Záleží ale na mnoha detailech.
Hudba může pomáhat se soustředěním
Výzkumy ukazují, že vliv hudby na soustředění je komplexní a individuální záležitost. U někoho skutečně může hudba způsobit nepozornost, není to ale příliš časté. Pokud víte, jaký druh hudby zvolit, ve většině případů přišpěje vaší produktivitě, uvádí Healthline.
Hudba může zlepšit náladu a snížit úzkost, což nepřímo podporuje soustředění. Zároveň také maskuje zvuky z okolí, které často způsobují, že se nedokážeme na některou činnost soustředit. Dále písničky také dovedou stimulovat produkci dopaminu, který podporuje motivaci a soustředění, vysvětluje Medical News Today.
Doktorka Emma Gray z British CBT and Counselling Service ve spolupráci se Spotify zjistila, že hudba mezi 50 a 80 údery za minutu může vyvolat stav relaxované bdělosti, který je ideální pro učení a zpracování informací.
Správný výběr je důležitý
Samozřejmě je nesmysl myslet si, že si pustíte metal a bude se vám skvěle soustředit na učení. Některé písničky jsou vhodné k fyzické činnosti, jiné potom spíše ke čtení, učení a dalším aktivitám vyžadujícím vaši pozornost, vysvětluje Aspect.
Pokud sekáte zahradu nebo cvičíte, můžete si pustit rychlejší pop, rockovou hudbu, nebo něco s hlasitými a výraznými bubny, radí Mail Chimp. V případě, že se chcete soustředit, je ideální především pomalá instrumentální hudba, která nemá žádná slova, ale pouze tóny.
Někteří lidé se nicméně dovedou sostředit i u písniček s textem, a to například v případě, že se jedná o hudbu v cizím jazyce, který dovedete ventilovat a vnímat během poslechu takové muziky skutečně svou práci či učení, doplňuje Harvard Business Review.
Zdroj: Mail Chimp, Harvard Business Review, Aspect, Medical News Today, Healthline, Metro
Autor: Šárka Cvrkalová