Fotonické kýchání: U některých lidí se spouští potřeba kýchnout při pohledu do ostrého slunce. Není jasné, proč se to děje

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Slunce
Zdroj: Pexels

Stalo se vám také někdy, že se vám začalo chtít kýchat, když jste se podívali do přímého slunečního světla? Nebo obecně, pokud jste se podívali například na rozsvícenou žárovku? Ve skutečnosti je to jev, který se děje poměrně často, mnoho lidí si to nicméně neuvědomuje.

Kýchání je obranný mechanismus našeho těla. Kýcháme denně, a pokud si zakryjeme ústa a omluvíme se, jedná se o společensky přijatelnou a zcela běžnou věc. Ačkoli se dá kýchnutí na poslední chvíli zadržet, obecně to lékaři nedoporučují, píše Cleveland Clinic.

Proces kýchání

Kýchání je něco, co přichází náhle a obvykle ho příliš neovlivníme. Samozřejmě ho můžeme zastavit, ale není to vhodné. Tělo se při kýchání pokouší zprůchodnit ucpanou nosní dutinu.

Ke kýchání dochází po vniknutí prachových částic, bakterií či pylů do nosní dutiny. Ty při jejím dráždění způsobí uvolnění histaminu, který přiměje hladké svalstvo odeslat signál do mozku. A tak vzniká kýchnutí. Vyvolat ho ale mohou i další věci.

Sledování světla

Mnoho lidí si to možná neuvědomuje. Jiní na to přišli a připadá jim to divné. Ano, pokud se člověk podívá do ostrého světla, obvykle do slunce, může to vyvolat potřebu si kýchynout.

Jedná se o takzvané fotonické kýchání. Tento reflex má podle webu Scientific American zhruba 20 % lidí.  Většinu z tohoto množství tvoří ženy a téměř výhradně se fenomén týká bělochů, doplňuje Prima ZOOM.

Ačkoli se touto otázkou podle všeho zabýval už Aristoteles ve 4. století před naším letopočtem, stále není prokázáno, jak přesně mechanismus funguje. Mnoho lidí ale na druhou stranu radí, pokud máte ucpaný nos a nedaří se vám ulevit si, podívat se právě do ostrého světla, které vás donutí kýchat, což může pomoci.

Zdroj: Healio, Cleveland Clinic, PBS, Focus, Scientific American, Prima ZOOM.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články