Psí záchranáři z 11. září trpěli depresemi po nalezení řady zesnulých. Majitelé pro ně připravili netradiční terapii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Policejni pes
Zdroj: Pixabay

11. září 2001 je datum, na které svět nikdy nezapomene. Teroristický útok pomocí unesených letadel tehdy stál život mnoho lidí. Dvě z letadel narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Zemřeli všichni pasažéři a mnoho lidí v budovách. Řadu z nich potom záchranáři vytahovali z trosek, což zanechalo samozřejmě na všech velké psychické následky. Nešlo ale pouze o lidi, velkou újmu si ze záchranných akcí odnesli také policejní a záchranářští psi.

Mnoho lidí zemřelo přímo při útoku. Řada osob potom v následujících dnech nepřežila pod sutinami. Záchranáři se společně s psími pomocníky snažili dlouhé dny zachránit co nejvíce osob. Bohužel ale úspěch měli jen minimální. A psychicky se to podepsalo na lidech, ale i zachraňujících zvířatech.

Snižující se naděje

Záchranné akce trvaly podle webu 911 Memorial Museum déle než měsíc. Lidští záchranáři se snažili do posledního dne myslet pozitivně a i po dlouhých týdnech doufali, že najdou někoho živého. Výkonnost jejich psů se ale snižovala, píše New York Times.

„Bylo to těžké pro nás pro všechny. Záchranářští i policejní psi dokáží pod sutinami najít lidská těla. Ve většině případů šlo bohužel pouze o oběti. A psi to samozřejmě vnímají. Nacházení zesnulých pro ně bylo stejně těžké, jako pro nás,“ popsal pro Central Florida Public Media dnes již vysloužilý detektiv newyorské policie Michael Saxe.

Terapie pro psy

Po skončení veškerých záchranných akcí mnoho záchranářů muselo začít chodit na terapie. Pro mnohé bylo opravdu náročné vyrovnat se s tím, kolik mrtvých museli ze sutin vyprošťovat. Stejně tak ale potřebovali terapie také psi.

Saxe popsal, že se samotní záchranáři často zahrabovali do sutin a nechávali psy jiných záchranářů, aby je našli. A to jen proto, aby měla zvířata pocit, že skutečně objevila živého člověka a někoho zachránila. A v mnoha případech to fungovalo.

Psi, kteří předtím několik dní nejedli a měli pokleslou náladu, začali najednou žrát a jejich výkonnost v práci se opět zvýšila. Podle mnoha lidí, kteří se podíleli na záchranných akcích spojených s celou událostí, je právě i psychický stav psů důkazem toho, že to, co se stalo 9.11. 2001 skutečně ovlivnilo celý svět.

Zdroj: CBS News, New York Times, ABC News, 911 Memorial Museum, Central Florida Public Media

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články