Spánek s plyšákem není v dospělosti žádnou ostudou. V některých případech ale může značit psychické problémy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena s plysakem
Zdroj: Pexels

Mnoho dospělých tvrdí, že spánek s plyšovými hračkami je něco, s čím bychom v určitém věku měli přestat. Jde podle nich o dětský zvyk, který si v moderní době ale mnoho lidí udržuje i v pozdějším věku. Je to ale pravda? Podle psychologů může být spánek s plyšákem zdraví prospěšný. V jistých ohledech to o vás ale může vypovídat i negativní skutečnosti.

Lékaři podle webu Saatva označují vycpaná plyšová zvířata za předmět, který dopomáhá dětem ke zdravému spánku. Jakmile se vytvoří spojení s předmětem, děti se také naučí se k němu obracet, aby jim pomohl vyrovnat se s jejich úzkostmi. S určitým věkem pak tato skutečnost nicméně obvykle přirozeně mizí.

Nejde o žádnou ostudu

Máte kolem sebe jedince, kteří jsou dávno dospělí, přesto ale spí s plyšovou hračkou? Nebo jste možná tou osobou vy sami? Jak píše web Bed Threads, podle odborníků se v dnešní době nejedná o nic neobvvyklého. Mnoho lidí vnímá předmět jako něco velmi osobního, co jim jednoduše pomáhá cítit se před usínáním více pohodlně.

Někteří lidé mají plyšové hračky z psychických důvodů, nedá se určit, v jakém věku by měl člověk přestat spát s plyšákem. Pro každého z nás je tato hranice jiná. Mnoho lidí pak navíc s určitými plyšáky spí i proto, že preferují jejich tvar před polštářem.

Různá plyšová zvířata můžete použít pod hlavu, ale také pod kolena nebo je objímat, jednoduše proto, aby se vám lépe leželo. Obvykle se závislost na plyšákovi zmenší ve chvíli, kdy má člověk partnera. Statisticky ale lidé, kteří žijí v dospělosti sami, velmi často nějakou emoční vazbu na tento neživý předmět mívají, uvádí Crochetts.

Do určité míry zdravé

Spánek s plyšovými hračkami lidem neubližuje. Dokud se cítí bezpečně a pohodlně, nikdo by jim neměl říkat, aby se předmětu obvykle spojeného s dětstvím zbavili, uvádí studie z roku 2022.

Na druhou stranu nicméně web Early Bird upozorňuje, že situace je v pořádku do chvíle, kdy jste ochotni se závislosti vzdát. Spíte s plyšákem, protože je to pro vás přínosné, zároveň ale víte, že pokud byste o něj přišli, nijak výrazně vás to neovlivní.

Pokud se stane, že je člověk na plyšové hračce závislý až příliš a nedovede se od ní odpoutat, podle psychologů to značí trauma z dětství, vzpomínky na blízkou osobu, která vás náhle opustila, nebo další psychické problémy. V takovém případě je pak vhodné vyhledat odbornou pomoc. Mnoho lidí se ale v těchto ohledech stydí psychology kontaktovat.

Zdroj: Saatva, The Guardian, Bed Threads, Crochetts, Early Bird

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články