V historii proběhla celá řada nemorálních pokusů a vědeckých výzkumů. Ten, ke kterému došlo na přelomu 19. a 20. století na škole Waltera E. Fernalda, byl jedním z nich. Dětem, které byly navíc postižené, se zde totiž podávaly ke snídani ovesné vločky obsahující radioaktivní látky.
Celý příběh začíná bojem dvou firem na ovesné vločky. První z nich dlouhé roky neměla konkurenta, když se ale jeden na trhu objevil, potřebovala společnost něco velkolepého, co by ji udrželo na vrcholu. Proto výrobce začal tvrdil, že jeho vločky dovedou vstřebávat železo.
Studie na dětech
V médiích byla tehdy uveřejněna studie, která tento fakt potvrzovala. Jak se nicméně k výsledkům firma dobrala, to už nikde psané nebylo. Až daleko později vyšlo najevo, že byly ovesné vločky podávány dětem na jedné ze základních škol. Aby se otestovalo vstřebávání některých látek, byly nicméně do snídaní přidány také readioaktivní látky.
Výzkumy probíhaly na škole Waltera E. Fernalda. Jednalo se o školu zaměřenou na děti s ADHD a dalšími postiženími vyžadujícími speciální péči. Něco jako souhlas rodičů tehdy ještě neexistovalo, vše tak probíhalo zcela bez vědomí kohokoli zvenčí, vysvětluje dokument na YouTube.
Vypadalo to jako výhody
Děti na škole byly z velké části postižené, mnoho z nich bylo navíc sirotky bez domova. V rámci založení speciálního vědeckého klubu však dostávaly lístky na různé akce a právě také snídani zdarma.
Nikdo jim už nicméně neřekl, že jsou ovesné vločky obohacené o nebezpečné látky, které mohou člověka usmrtit. Zodpovědní vědci se později bránili s tím, že dávky radioakivních látek byly velmi nízké a dětem ve skutečnosti ublížit nemohly.
Studie byla odtajněna až v roce 1993. Teprve tehdy se svět a samotní účastníci průzkumu dozvěděli celou pravdu. Ve výsledku pomohla studie jedné značce porazit druhou. Po letech je experiment sice považován za nemorální, právně ale není s odstupem času již nijak napadnutelný.
Zdroj: Smithsonian, Bioethic Archive, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová