Některé psychické nemoci si lidé pojí s osobami, kteří mají nižší IQ. A je pravda, že například u různě mentálně postižených osob toto platí. Ve skutečnosti je ale také pravdou, že čím inteligentnější člověk je, tím je u něj větší riziko vzniku nějakého psychického problému.
Psychické nemoci spojené s nízkým IQ obvykle vnikají už při narození. V opačném případě ale, pokud má člověk vyšší IQ, je u něj velmi vysoká pravděpodobnost, že se u něj problém rozvine během života. A důvodů je hned několik.
Často mají tendenci se od ostatních izolovat
Inteligentní lidé často bývají uzavření, spíše introvertní, věnují se svým zájmům a a izolují se od společnosti. A právě to je podle webu Big Think jedním z hlavních důvodů, že se u nich během života může rozvinout řada psychických problémů.
Každý totiž potřebuje nějakou tu socializaci. Pokud se člověk zaměří pouze na své zájmy, které ale dělá v tichosti a o samotě, na jeho psychice se to rozhodně dříve či později podepíše.
Lidé s vysokým IQ také často mívají tendenci věřit konspiračním teoriím a zabývat se jimi. V tomto případě jim velmi často hrozí konkrétně hraniční porucha osobnosti.
Často trpí depresemi
Jedním z nejčastějších psychických problémů, kterým lidé s vyšším IQ trpí, jsou deprese. Podle vědců to je způsobeno především tím, že nad věcmi hodně přemýšlí a vnímají jejich hodnotu.
Mnoho průměrně chytrých lidí si celou řadu faktů neuvědomuje, nebo se o ně nezajímá. Inteligentní lidé ale mají rádi obecný přehled o všem. O situaci ve světě, o nemocícch, o vědě,… V mnoha případech ale nejsou výsledky jejich bádání příliš veselé.
Výzkumy jsou sice prokazatelné, samozřejmě nicméně vědci upozorňují, že nemusí platit ve všech případech. Mnohdy se s psychickými nemocemi potýkají i běžně inteligentní lidé, naopak osoby s vyšším IQ se jim mohou po celý život úspěšně vyhýbat.
Zdroj: Big Think, NIH, Science Direct, Hanley Center, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová