50 % lidí nepozná, zda s nimi flirtujete, nebo jste pouze přátelští, potvrzují studie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Flirtovani
Zdroj: Pexels

Také se vám někdy stalo, že jste byli zmatení ohledně chování lidí kolem sebe? Občas se některé osoby chovají přátelsky až příliš a my si můžeme jejich slova vyložit jinak, než byla myšlena. Poměrně nedávné studie dokazují, že 50 % lidí v mnoha případech nedokáže rozeznat, zda s nimi protistara flirtuje, nebo se pouze snaží být přátelská.

Možná se to týká i vás. Představte si, že se s vámi někdo snažil flirtovat, ale vy jste jednoduše jeho chování považovali za přátelské a přišli jste tím o šanci na sblížení. Pravděpodobně horší je ale situace opěčná, kdy se někdo pouze někdo snaží komunikovat a vy si to vyložíte jako větší zájem…

Studií proběhla celá řada

Ve skutečnosti studií na podobné téma proběhlo mnoho. Jedna z prvních pochází z roku 2013, kdy se vědci dotazovali především lidí v mladém věku, hlavně studentů a osob do 25 let.

„Chování, které je koketní, je těžké vidět. A existuje pro to několik důvodů. Lidé to nechtějí dělat očividným způsobem, protože se nechtějí ztrapnit,“ vysvětlili tehdy odborníci.

A to samé se potvrdilo v několika dalších studiích, které proběhly během let. Pokud lidé flirtují, často to dělají způsobem, který není pro ostatní příliš očividný. Samotný flirtující jedinec si neuvědomuje, že podvědomně nedává do svého jednání všechno, co by měl. Vnímá své techniky jako dostačující. Protistrana to ale může mít jinak.

Někdy je to přesně naopak

Pokud k někomu máme blízko, máme tendenci s ním flirtovat, aniž bychom k tomu měli jakýkoli důvod, vysvětluje článek na webu Research Gate. Zamyslete se nad tím, kolikrát jste vy sami svému kamarádovi řekli něco, co mohlo vyznít zcela jinak, než jste chtěli?

V takovém případě potom často dochází k situaci, že si lidé nejsou jisti, o co vlastně tomu druhému jde. Pokud budete mít pocit, že s vámi flirtuje někdo, koho znáte už několik let a považujete ho za dobrého kamaráda, podle News KU se pravděpodobně jedná právě o tento případ.

Psychology Today doplňuje, že nejjistější si člověk může být pouze ve chvíli, kdy se zeptá. Je flirtování skutečné, nebo jde jen o náznaky, které jsme si špatně vysvětlili? Tato otázka je ale ve společnosti obecně považována za něco trapného a nepřijatelného, většina z vás ji tak pravděpodobně nikdy nepoloží ani v případě té největší nejistoty.

Zdroj: News KU, Psychology Today, Research Gate, Buzz Feed, Psychology Today, Choosing Therapy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články