Thalidomidové děti: Tragický příběh léku s devastujícími následky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tehotna zena
Zdroj: Pixabay

Thalidomidová tragédie patří k nejhorším lékařským katastrofám 20. století. Tento příběh ukazuje, jak nebezpečné mohou být nedostatečně otestované léky a jak důležitá je důkladná regulace farmaceutického průmyslu.

Thalidomid byl lék vyvinutý německou farmaceutickou společností Chemie Grünenthal v 50. letech 20. století. Původně byl určen jako sedativum a lék proti nevolnosti, zejména pro těhotné ženy trpící ranními nevolnostmi. Lék byl propagován jako bezpečný a účinný, a to i pro těhotné ženy. Bohužel se ukázalo, že to není pravda.

Tisíce postižených dětí

Mnoho matek, které užívaly thalidomid, v letech 1957 až 1961, přivedlo na svět postižené potomky. Ve skutečnosti se jich v této době narodilo několik tisíc, uvádí iDNES.

Děti se rodily se zakrněnými končetinami, poškozením zraku a sluchu, ale také poškozenými vnitřními orgány. Často těsně po porodu umíraly, ty, které přežily, byly ale předurčeny ke smutnému životu. A stejně tak jejich rodiče, kteří se od jejich narození museli starat o postiženého potomka.

Odhalení příčiny a stažení léku

Spojitost mezi thalidomidem a vrozenými vadami odhalili v roce 1961 australská porodnice Dr. William McBride a německý pediatr Dr. Widukind Lenz. Jejich zjištění vedla k rychlému stažení léku z trhu v mnoha zemích.

Přeživší thalidomidové děti dnes čelí mnoha výzvám, včetně zdravotních problémů souvisejících se stárnutím a dlouhodobými účinky jejich postižení. Mnoho z nich se stalo aktivními obhájci práv osob se zdravotním postižením a bezpečnosti léků.

Celá aféra nicméně vedla ve světě k mnoha změnám. Doško ke zpřísnění regulací pro testování a schvalování nových léků, zvýšení důrazu na bezpečnost léků během těhotenství a posílení práv pacientů a spotřebitelů.

Thalidomid se nicméně přes to všechno používá i dnes. Používá se při nemocích, jako jsou lepra, mnohočetný myelom, Crohnova choroba či HIV. Jeho užívání je nicméně monitorováno a vždy se kontroluje, zda ženy, které ho berou, nemohou být těhotné.

Zdroj: Pro ženy, Deník, Čti doma, Zdravotnický deník, iDNES, BMJ

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články