Od dob socialismu se toho změnilo hodně. Lidé, kteří si tehdejší režim pamatují, vědí dobře, že život tehdy a nyní se nedá srovnávat. Změnilo se mimo jiné i školství a školy jako takové. Víte, jak tehdy probíhala výuka a jaká pravidla fungovala při učení?
Dnes existuje ve škole relativně volnost v tom, jak děti chodí oblékané a jaký mají styl. Samozřejmě nesmí přijít v něčem kontroverzním, nebo vyloženě zanedbané, nikdo ale neřeší, zda má na sobě žákyně sukni či kalhoty. Tehdy to ale bylo jinak.
„U kluků se netolerovaly dlouhé vlasy, dívky nemohly chodit nalíčené. Na školách s velmi přísným komunistickým vedením nesměli mít žáci trička nebo mikiny s anglickými nápisy,“ popisuje ABC.
Výuka přesně podle osnov
Školství bylo pod přísnou kontrolou a výuka probíhala podle přesně nalinkovaných osnov. V dějepisu se probíral především jeden sjezd komunistické strany za druhým. Každý, kdo se chtěl stát učitelem, musel být přísně prověřen.
Pravidla existovala úplně na všechno. Jak pro iDNES v roce 2019 popsala učitelka z tehdejší doby, předepsáno bylo to, co má viset na nástěnkách, ale i přesně to, co mají mít žáci v sešitech.
„Tenkrát jsem si ani tolik neuvědomovala, jak to všechno bylo kontrolované, patřilo to prostě k životu, ale když se podívám nazpátek, svobodu jsme ve škole neměli v podstatě žádnou. A nešlo jen o vyučování,“ popisuje.
Jak probíhaly jednotlivé předměty?
Dějepis byl především nauka o komunistických sjezdech. Co se týče cizích jazyků, povinná byla ruština, která byla spíše oslavou Sovětského svazu. V tomto předmětu se také pořádalo nejvíce soutěží různého druhu, které obvykle byly povinné.
Tělesná výchova byla náročná, na žáky se kladly vysoké nároky, učitelé se je pomocí cvičení pokoušeli co nejvíce stmelit. Sport se zaměřoval především na kolektivní hry, což potlačovalo talenty jednotlivců.
Učitelé tehdy byli oslovováni jako soudruzi a soudružky. Tato forma oslovení nahrazovala tradiční oslovení pan a paní, protože se jednalo o prostředek kontroly, který vyjadřoval ideologickou konformitu v rámci společnosti, vysvětluje web Nespěchej.
Zdroj: Novinky, ABC, iDNES, EDU, Nespěchej
Autor: Šárka Cvrkalová