Zánět močových cest je nepříjemné onemocnění, které postihuje miliony lidí ročně, zejména ženy. Během letních měsíců riziko jeho vzniku výrazně stoupá, a to především kvůli oblíbenému koupání v bazénech a řekách.
Každý si chce v létě užít vodu. Zároveň si ale musíte uvědomit, že v některých ohledech to může být nebezpečné. Právě riziko zánětu močových cest se výrazně zvyšuje. Mokré plavky totiž vytvářejí ideální podmínky pro množení bakterií. Ty se navíc také vyskytují v rybnících a řekách a mohou se snadno dostat do močové trubice, varuje Blesk.
Neléčený zánět
Mnoho lidí si myslí, že pokud běhají na záchod každých pár minut a bolí je podbřišek, jde o něco, co jednoduše přejde. Podle webu iDNES lékaři upozorňují na to, že velká část Čechů se léčí se zánětem doma, aniž by navštívili odborníka. To ale není správně.
Na zánět je třeba nasadit antibiotika. V případě, že ho nebudete léčit, stav se zhorší a nastane u vás celá řada dalších komplikací. Zánět se může rozšířit do ledvin a způsobit vážnější onemocnění, kterému se říká pyelonefritida, uvádí Novinky.
Opakované záněty mohou vést k dlouhodobým problémům s močením. V extrémních případech potom může dojít k trvalému poškození ledvin. Při zanedbání léčby hrozí riziko celkové infekce organismu. Rozhodně tak navštivte lékaře už při prvních příznacích a problémy nepodceňte.
Jak se před zánětem močových cest chránit?
Především v létě je důležité dodržovat některá pravidla, která vás od problémů mohou ochránit. Tím prvním je sundat si plavky vždy ihned potom, co vylezete z vody. Důkladně se otřete, ideálně osprchujte, pokud je to možné. Zabráníte tím možnosti množení bakterií, radí Český rozhlas České Budějovice.
Při koupání lidé často zapomínají dostatečně pít, což snižuje frekvenci močení a odplavování bakterií. Dbejte tedy i při pobytu ve vodě na to, abyste byli neustále hydratovaní. Jako prevenci proti zánětům si kupujte produkty obsahující brusinky, které proti zánětům pomáhají.
Zdroj: Český Rozhlas České Budějovice, iDNES, Blesk, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová