Nemoci se nám nevyhýbají ani v létě, jen se mění jejich složení a léčba

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Letni nemoci
Zdroj: 123RF.com

Léto je obdobím, kdy si většina z nás užívá sluníčka, dovolených a outdoorových aktivit. Bohužel, s teplým počasím přichází i zvýšené riziko některých nemocí. Tyto nemoci mohou zkazit naše plány a přinést nám nepříjemné zdravotní komplikace.

Léto je časem radosti a odpočinku, ale je důležité být si vědom zdravotních rizik, která s sebou přináší. Dodržováním preventivních opatření a rychlou reakcí na příznaky můžete minimalizovat nepříjemnosti a užít si letní měsíce ve zdraví.

Zde je přehled nejčastějších letních nemocí a tipů, jak se jim vyhnout a co dělat, když vás přepadnou.

Průjmová onemocnění

Letní měsíce zvyšují riziko potravinových otrav a průjmových onemocnění kvůli vyšším teplotám a častějšímu cestování.

Abychom se vyhnuli tomuto nepříjemnému onemocnění, je třeba dbát na prevenci. Dbejte na hygienu při přípravě jídla, myjte si ruce a náčiní.

Uchovávejte potraviny v chladu a neponechávejte je na slunci. Také se vyhněte konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně upravených potravin.

„Při akutním onemocnění dodržujte pitný režim, vhodná je převařená voda. Omezte jídlo, jezte jen trochu suchého bílého pečiva nebo piškoty. Pokud se průjem po dvou dnech nezlepší nebo se přidá teplota nad 38 stupňů, případně pokud máte ve stolici krev, vyhledejte lékařskou pomoc,“ radí pro server Pro ženy lékař Martin Fabišovský.

Plísňové infekce

Teplé a vlhké prostředí je ideální pro růst plísní, což zvyšuje riziko plísňových infekcí kůže.

Udržujte pokožku suchou a čistou, zejména v záhybech kůže. Také noste prodyšné oblečení a obuv. Vyhýbejte se sdílení osobních věcí, jako jsou ručníky a boty.

Pokud se objeví příznaky plísňové infekce, jako je svědění, zarudnutí nebo loupání kůže, použijte volně prodejné antimykotické krémy.

Velkým tématem u žen jsou také vaginální mykózy, které dokážou zkazit dovolenou. Výhodou je v tomto případě dovolená u moře, protože jak uvedl pro server Deník odborník na mykózy, může moře pomoci jak s příznaky, tak s léčbou.

Angína

S teplotními změnami přichází i další nepříjemné letní onemocnění – angína. Ta letní se od zimní liší v tom, že se většinou jedná o virovou.

„Ta se od bakteriální angíny, nejčastěji streptokokového původu, liší obvykle tím, že pacient nemá povleklé mandle a na nich bílé tečky, zvané čepy. Virové angíny nelze léčit antibiotiky, protože ta na viry nezabírají,“ uvedl pro server Dia styl lékař Bohumil Ždichynec.

Ačkoliv se na letní angínu nedávají antibiotika, neznamená to, že je možné ji přecházet. I tato angína vyžaduje klid na lůžku a léčbu.

Zdroje: Dia styl, Proženy, Deník

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články