Léto je období, kdy děti tráví více času venku, sportují, hrají si a užívají si prázdniny. Tento čas je ale také spojen s vyšším rizikem úrazů. Znalost prevence a první pomoci je klíčová pro minimalizaci následků těchto nehod.
V následujícím článku se zaměříme na nejčastější letní úrazy u dětí a na způsob, jak jim předcházet a jak je řešit.
Pády a odřeniny
Jedná se o zranění, která se objevují po celý rok. Ale v létě jsou tato zranění těžší. Zaprvé kvůli absenci kalhot či dlouhých rukávů, které by jinak pád ztlumily, a za druhé kvůli tomu, že jsou děti více venku.
Letní počasí svádí k jízdě na kole, skateboardu či na kolečkových bruslích. A na průšvih je zaděláno.
Prevence je v tomto případě jednoduchá: děti by měly nosit ochranné pomůcky jako přilby, chrániče na kolena a lokty. Důležitá je také pravidelná kontrola těchto pomůcek.
Většina zranění po větším pádu vypadá hůře, než ve skutečnosti je. Ránu je tedy nejprve dobré umýt a podívat se na to, jak je hluboká. Teprve potom buď vyhledáme lékařskou pomoc, nebo si vystačíme s domácí lékárničkou.
Popáleniny, úžehy a úpaly
Velkou skupinou dětských zranění v létě jsou popáleniny, úžehy a úpaly.
K popáleninám v létě nejčastěji dochází po dlouhém pobytu na sluníčku. Ale také se velmi často dítě spálí při zahradní grilovačce nebo při táboření.
Dané místo chladíme vodou a sledujeme, jak se vyvíjí. Dětská kůže je mnohem citlivější, a proto je potřeba popáleninu opravdu dobře vyhodnotit.
Kromě popálenin může sluníčko způsobit i další nepříjemné problémy. Dítě může mít úpal nebo úžeh.
„Děti, které si hrají na slunci, se více potí a to může vést k rychlejší dehydrataci,“ vysvětlila pro Forbes doktorka Lauren E. Rice.
Dítě je potřeba okamžitě přesunout do stínu a doplnit mu tekutiny. Pokud by se jeho stav nezlepšoval, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Nehody u bazénu
Každý rok se na to upozorňuje a každý rok zemře několik dětí kvůli utonutí. Nejčastěji k nehodám dochází na veřejných koupalištích, a když hlídá více lidí. Každý si totiž mysl, že hlídá ten druhý.
Zde je prevence naprosto zřejmá: dítě by nikdy nemělo zůstávat u vody bez dozoru. Zejména u neplavce by měl být stále dospělý dozor. Samozřejmostí by měly být ochranné pomůcky, jako například vesta či plovací pás.
„Je důležité mít kolem bazénů ploty a dveřní alarmy a dostat děti na lekce plavání, ale nejdůležitější je zajistit, abychom byli velmi pozorní, když jsou děti u vody,“ varuje pediatrička Meghan Martin pro ABC.
První pomocí je zvládnout svou paniku, která situaci nijak nepomůže. Následovat by mělo okamžité zahájení první pomoci, ideálně za asistence tísňové linky, která dává pomáhajícím instrukce do doby příjezdu záchranné služby.
Zdroje: OnlyU, BenchMark, Forbes, ABC
Autor: Soňa Jiroutová