Syndrom vyhoření není jen něco, co se týká dospělých. Velmi snadno k němu může dojít také u dětí. Jako rodič tomu můžete mnoha způsoby předejít, důležité je, abyste vnímali veškeré příznaky problémů. Myslete na to, že na některou zátěž jednoduše není dětské tělo psychicky ani fyzicky stavěno.
V mnoha ohledech jsou děti psychicky odolnější než dospělí, protože si z některých věcí jednoduše nedělají hlavu, píší Lidovky. Je ale třeba myslet na to, že naopak mnoho věcí vnímají daleko silněji než dospělí a velmi snadno u nich může dojít k psychickému přetížení, doplňuje web.
Může toho na něj být jednoduše moc
Syndrom vyhoření je stav, který vzniká v důsledku dlouhodobého stresu na pracovišti nebo v osobním životě. Projevuje se emocionálním vyčerpáním, pocitem beznaděje a únavy, sníženou produktivitou a motivací, a také negativním postojem k práci a životu obecně, vysvětluje příznaky nemoci text na webu Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra.
Komplikace se nicméně může týkat také dětí. Někdy se toho na ně nahrne hodně. Mají školu, kroužky, domácí úkoly, rodiče se je snaží přemluvit ke sportu, do toho všeho občas musí v domácnosti s něčím pomoci. Jak poznáte, že je toho na vaše dítě jednoduše moc?
Poznejte přetížené dítě
Možná si myslíte, že děláte pro potomka to nejlepší, když mu zařizujete na každý den program. Jenže děti někdy potřebují volný čas na odpočinek, trávení času s přáteli nebo jednoduše na poflakování. To sice rodiče nevidí rádi, ale ve skutečnosti je pro člověka mladého věku velmi důležité někdy jen tak nic nedělat.
Podle odborníků je prvním důležitým bodem to, aby dítě mělo alespoň dvě odpoledne v týdnu volná. Pokud má každý den nějaký kroužek či povinnost, je to jednoduše příliš.
Dalším příznakem, že je něco špatně, je i to, že dítě vypracovává domácí úkoly například během večeře, nesoustředí se tak ani na práci, ale ani na jídlo. To je nebezpečné pro jeho psychiku, ale také pro žaludek. Na obě tyto činnosti by měl mít váš potomek dostatek času tak, aby dělal každou zvlášť.
V neposlední řadě na něm samozřejmě poznáte, že nemá na nic čas, je unavené, a když už náhodou má volné odpoledne, neumí se zabavit. Pokud dítě nic nebaví a jeden z mála volných dní tráví jen sledováním zdi, je jasné, že je toho na něj jednoduše moc.
Čím menší dítě je, tím více se jeho aktivita také odvíjí od toho, jaký je váš denní režim. Pokud tak sami žijete chaotickým stylem, nic nestíháte a cítíte na sobě příznaky syndromu vyhoření, myslete na to, že se vše odrazí právě i na vašem potomkovi, varuje iDNES.
Zdroj: Maminka, Novinky, iDNES, Lidovky, ZZMV
Autor: Šárka Cvrkalová