Pokud máte doma děti, určitě víte, že je na ně třeba prakticky neustále dohlížet a že tak nějak stále má člověk strach, co by se jim mohlo stát. Bohužel, nehody se dějí. Je proto třeba být připravený na všechno. Víte, jak byste měli reagovat v případě, že se vaše dítě opaří?
V roce 2021 varoval server České televize, že u nás roste počet opařených dětí. Důvodem tehdy byl covid a daleko více času, který lidé trávili doma. Nehody se přitom týkaly nejčastěji batolat. A i v současné době je nebezpečí opaření u dětí velmi reálné. Proto je třeba znát základy první pomoci.
Prevence
Nehoda se stane hned. Děláte si kávu a necháte ji na okraji linky. Dítě ji na sebe velmi snadno může vylít, a to ať už starší potomek z nepozornosti, nebo mladší jednoduše ze zvědavosti a snahy na hrnek dosáhnout, varuje Health Hub.
Velmi důležitá jsou tedy preventivní opatření. Kdykoli v domácnosti děláte něco s horkou vodou, přesvědčte se, že je vaše dítě v bezpečí, a dávejte dobrý pozor. Nikdy nenechávejte horké tekutiny bez dohledu, a to ani na několik vteřin. Ke katastrofě stačí opravdu málo.
Jak reagovat v případě zranění
Někdy ani ta nejlepší prevence nepomůže a jednoduše se to stane. V takovém případě je vždy třeba jako první zjistit závažnost zranění. K tomu podle webu Better Health slouží jednoduchý trik. Zasažené místo poměřte s rukou dospělého.
Pokud plocha, na které je dítě opařené, přesahuje plochu dlaně dospělého člověka, je třeba volat záchrannou službu. Pokud je zranění v obličeji, volejte rychlou pomoc vždy. V opačném případě se dá situace vyřešit i doma.
Na rozdíl od popálenin jsou opařeniny obvykle problém, který neohrozí dítě na životě. Je pro něj bolestivé a může mít i psychické následky, dá se ale snadno léčit.
Zatímco popáleniny se nikdy nechladí, pokud jde o opařené místo, to je dobré chladit ledem, ideálně zabaleným v ručníku či utěrce. Pokud je opařenina závažnější, navštivte lékaře, není ale třeba volat záchranku. V některých případech jsou pak opařeniny menší a slabší a pomůže pouze jejich chlazení, dodává St John Ambulance.
NCT pak varuje, že kromě horké vody v kuchyni je třeba dávat na děti pozor i v dalších případech. Velmi často k opařeninám dochází i v koupelně, kdy si lidé neuvědomí, jak horkou vodu je dětské tělo schopné snést, nebo když omylem pustí na potomka příliš teplou sprchu. V takovém případě dochází často k opařeninám plošným, u kterých je vždy třeba záchrannou službu přivolat.
Zdroj: St John Ambulance, NCT, Better Health, Health Hub, Česká Televize
Autor: Šárka Cvrkalová