Zdravá a vyvážená strava je důležitá. A to nejen v případě, že se pokoušíte zhubnout, ale i ve chvílích, kdy jen chcete žít zdravě a udržovat se v kondici. Nic se ale nesmí přehánět. Existuje fenomén, kterému se říká ortorexie. Jedná se o posedlost zdravým jídlem, která ale rozhodně dobrá není.
Lidé, kteří trpí ortorexií, mají strach, že z konzumace jakýchkoli nezdravých potravin onemocní. Jsou naprosto posedlí pouze potravinami, o kterých si přečtou na internetu jen ta nejlepší hodnocení. A při stravovacích návycích zachází do extrémů, píše web Eating Disorders.
Kdo určuje pravidla?
Jsou to sami lidé trpící touto posedlostí, kteří si určují, která potravina je, a která naopak není zdravá. Obvykle se řídí tím, co objeví na internetu, ne vždy ale musí být informace nutně pravdivé. Osoby jsou ale zdravou stravou tak posedlé, že věří všemu, co si přečtou, vysvětluje WebMD.
Zatímco někteří ortorektici se vyhýbají jednotlivým potravinám, jiní vyřazují z jídelníčku celé skupiny potravin. To může být velmi nebezpečné, protože tak často lidé ze svého jídelníčku vyřadí příjmy konkrétních látek, které tělo potřebuje.
Psychické problémy
Ortorektici často svému tělu mohou nevědomky ublížit fyzicky. To se sice nestává tak často, existují ale případy, kdy pouze konzumace konkrétních zdravých jídel vedla k selhání těla.
Podle studie z roku 2017 je ale pro tyto osoby nebezpečnější fakt, že mohou ublížit svému psychickému zdraví. V případě, že ortorektik sní něco, co podle jeho pravidel do jídelníčku nepatří, má pocit selhání a mohou se u něho objevit i deprese.
V takovém případě pak často několik dní raději nejí vůbec, aby svou „chybu“ kompenzoval. Tito lidé také mají problémy sociální, protože obvykle nemohou jíst v restauracích ani u přátel a jsou zcela odkázáni na zdravou stravu, kterou si připravují sami doma.
Jíst zdravě se samozřejmě vyplácí, být ale zdravým jídlem posedlý a zacházet do extrémů je nebezpečné v mnoha ohledech. Ortorexie je proto považována za velmi nebezpečný fenomén, se kterým je třeba bojovat s pomocí psychologů.
Zdroj: NIH, Eating Disorders, WebMD, Beat Eating Disorders
Autor: Šárka Cvrkalová