Většina lidí se k tomu pravděpodobně v běžné konverzaci nepřizná, mnoho z nás ale někdy na koupališti či ve veřejném bazénu močilo do vody. Zní to hloupě, ale podle výzkumu z roku 2019 až 44 % lidí tento fakt přiznalo. A to se bavíme pouze o České republice.
Existuje celá řada důvodů, proč by se močit do bazénu nemělo. Kromě toho, že je to nehygienické a velmi bezohledné vůči ostatním lidem, měli bychom si tento zlozvyk odpustit i kvůli našemu vlastnímu zdraví. Ale přesto…
Proč nemočit do bazénu
Většina lidí si myslí, že chlór ve vodě ničí nebezpečné látky, takže zlikviduje i zápach moči a stejně tak škodlivé látky z ní. Ve skutečnosti ale chlór s močí naopak reaguje. Sám o sobě chlór cítit prakticky není a to, co vnímáte při pobytu na koupališti či v plaveckém bazénu, je vlastně důsledek jeho spojení právě s močí, uvádí Život v Česku.
„Mezi plavci panuje představa, že močení do bazénu je přijatelné, i když tomu cedule a nápisy u nich umístěné vůbec neodpovídají. Plavci tato hygienická upozornění ignorují,“ cituje Týden autora zahraniční studie Ernesta Blatchleyho.
Kromě toho, že většina lidí označuje močení do bazénu za nechutné, pravda také je, že při spojení s chlórem vzniká sloučenina, která je při vdechnutí jedovatá. Voda tak lidem může poškodit oči nebo dýchací ústrojí, doplňují Eurozprávy.
A přesto to děláme
Problém se netýká jenom České republiky. Při testování veřejných bazénů v Kanadě například vyšlo v roce 2017 najevo, že průměrný bazén s objemem zhruba 830 tisíc litrů vody obsahuje 75 litrů moči.
U nás se lidé v průzkumech podle webu Novinky bojí přiznat pravdu. I v anonymních dotaznících pouze nízké procento lidí uvedlo, že skutečně do bazénu močí, to ale neodpovídá rozborům vody hned z několika dlouhodobých průzkumů.
Podle serveru Náš Region obsahuje průměrný bazén u nás 20 litrů moči. Celkem 44 % lidí sice vypovědělo, že minimálně jednou pravidlo o nemočení do bazénu porušilo, skutečné množství osob, které to navíc dělají pravidelně, je ale pravděpodobně daleko vyšší, dodává server Flowee.
Zdroj: Eurozprávy, Novinky, Náš Region, Život v Česku, Flowee, Zdravé rady, Prostřeno, Týden, The Guardian
Autor: Šárka Cvrkalová