Nadávání je zdravé. A každým rokem se pro nás stává přirozenějším

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nastvana
Zdroj: Shutterstock

Nadávky jsou ve společnosti mnohdy považovány za něco špatného. Děti se snažíme učit, aby mluvily slušně. Přesto se ale se sprostými slovy denně setkáváme a málokdo z nás je ze slovníku kompletně vynechává. A podle vědy je to dobře. Nadávání je totiž zdravé.

Někdy situaci jednoduše nejde popsat slušně. Aby ostatní pochopili, jak silné emoce k dané věci vnímáme, je potřeba přitvrdit. A to platí ve všech jazycích, píše CBC. Kromě toho mají nadávky ale další účel. Dovedou nám ulevit a zlepšit náladu.

Věda potvrzuje

Vědci podle serveru Healthline nedovedou přesně určit, proč se při nadávání cítíme lépe. Ať už je nadávka zvolaná ve chvíli, kdy něco slavíme, nebo když si jednoduše potřebujeme ulevit v negativní situaci, v našem těle se vytváří endorfiny, díky kterým se cítíme téměř ihned lépe.

Italský deník Corriere della Sera už v roce 2018 popsal, že pokud lidé nadávají, dostanou ze sebe negativní emoce daleko rychleji a pomůže jim to situaci uklidnit. Naopak pokud nadáváme v souvislosti s nějakou pozitivní situací, prožíváme ji daleko silněji a více si ji užijeme, vysvětlují Lidovky.

Ekonom v roce 2022 dokonce uvedl, že pokud v pracovním týmu vládne uvolněná nálada a lidé před sebou nemají problém nadávat, zvyšuje to celkově výkon, ať už se jedná o jakékoli zaměstnání. Server také podotýká, že sprostých slov používáme rok od roku vyšší množství.

Nadávky, které přijímáme

Ještě před pár lety vás pravděpodobně rodiče peskovali za to, že jste někomu řekli „vole“. Dnes už ale obecně toto slovo není považováno za nic až tak hrozného. A společně s ním i celá řada dalších slov, která sice spadají pod nadávky, nicméně je využíváme téměř denně.

Jak uvádí zahraniční server Pro Mind Psychology, mnoho slov se stalo jednoduše součástí našeho slovníku a nevnímáme je jako špatná. A každým rokem se tento seznam rozšiřuje. Stále je dost slov, která jsou společností nepřijímána a jsou považována za extrémně špatná prakticky v jakékoli situaci.

To, že ale někoho pošlete někam, nebo situace podle vás stojí za více než za starou bačkoru, je dnes zcela běžné, a mnoho rodičů dokonce ani svým dětem tyto „drobné“ nadávky nevyčítá, uvádí CBC.

Co je vlastně v pořádku a co už je za hranicí? Každý máme tuto linku nejspíš stanovenou trochu jinak, jasné ale je, že si všichni uvědomujeme, že některé nadávky jednoduše při vyslovení našemu psychickému zdraví prospívají.

Zdroj: Lidovky, iDNES, Ekonom, iDNES, Pražský patriot, CNN, Pro Mind Psychology, CBC, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články