Popálenina potká v životě každého z nás. Jedná se o velmi nepříjemné zranění, jehož bolestivost záleží zejména na rozsahu. Popáleniny prvního stupně si dokážeme ošetřit sami doma, když dodržíme určité zásady. Popáleniny druhého stupně by měl vidět lékař a u popálenin třetího stupně okamžitě voláme záchrannou službu.
Nejdříve si uděláme pořádek v termínech. Popáleniny jsou poškození tkáně těla způsobené teplem, přílišným slunečním zářením, chemikáliemi nebo elektřinou. Opaření je pak způsobeno horkou vodou nebo párou.
Popáleniny a opaření se mohou pohybovat od lehkých zranění až po život ohrožující mimořádné události. Záleží na tom, jak jsou hluboké a jak velké.
Jak určit typ popáleniny
Povrchová popálenina, známá také jako popálenina prvního stupně, postihuje pouze vnější nebo horní vrstvu kůže. Mohou se objevit puchýře, místo je červené a bolestivé.
Popálenina druhého stupně poškozuje první a druhou vrstvu kůže. Popálené místo může být strakaté, červenobílé, tmavě červené nebo světle žluté. Místo bude pár dní bolestivé a často se na něm tvoří puchýře.
Popálenina třetího stupně dosahuje až k tuku pod kůží. Může vypadat hnědě, černě nebo bíle a na dotek je suchá a kožovitá. Popálenina třetího stupně může zničit nervy, takže nemusíte cítit bolest.
Kdy je však vhodné volat záchranku? Samozřejmostí by měla být rychlá pomoc u popálenin třetího stupně. Dále pak lékaře přivoláme v případě, kdy je popálenina větší než dvacet centimetrů, popálenou osobou je senior nebo kojenec, nachází se v oblasti obličeje nebo dýchacích cest, u popálenin způsobených chemikálií, pokud osoba upadne do šoku či má potíže s dýcháním.
Zásady první pomoci u lehkých popálenin
Pokud usoudíte, že je daná popálenina zvládnutelná doma, tak postupujte podle pokynů první pomoci při popáleninách. NHS uvádí například následující postup:
- zastavte proces, který popálení způsobil (uhaste oheň, vypněte vařící vodu…)
- odstraňte oblečení a šperky v blízkosti popálenin
- cokoliv přilepeného na spálené kůži neodstraňujte
- popáleninu chlaďte 20 minut pod studenou vodou (nikdy ale nepoužívejte led)
- na trhu existují masti či náplasti na popáleniny menšího rozsahu, ale vždy se seznamte s jejich použitím.
Server American Academy od Dermatology Association doporučuje na postižené místo aplikovat dvakrát až třikrát denně vazelínu.
Zakryjte popáleninu nepřilnavým, sterilním obvazem. Pokud se vytvoří puchýře, nechte je, aby se samy zahojily, přičemž oblast zakryjte. Rozhodně puchýře nepraskejte.
Pokud vás popálenina bolí, doporučuje WebMD užití léků na bolest s tím, že ideální je protizánětlivý nurofen nebo ibuprofen.
Popálené místo pak samozřejmě chraňte před slunečním zářením.
Zdroje: NHS, American Academy od Dermatology Association, WebMD
Autor: Soňa Jiroutová