Všichni jsme jen lidé a každému z nás se někdy stane, že něco ztratí. Určitě už jste někdy hledali občanský průkaz nebo třeba pas. Pokud ho ztratíte doma, obvykle ho do pár dní objevíte. A v případě, že ne, existují cesty, jak si zažádat o nový. Jak je to ale ve chvíli, kdy doklady ztratíte v zahraničí?
Představte si, že vyjedete na dovolenou do cizí země. Odletíte letadlem někam do teplých krajin nebo třeba za kulturou dokonce i na jiný kontinent. A v půlce pobytu ztratíte doklady. Může jít o nepozornost, může se ale také stát, že vám je někdo šikovně vytáhne z batohu a vy si toho všimnete až po delší době. Co teď?
Jednejte okamžitě
V případě, že zjistíte, že jste ztratili doklady, je důležité jednat rychle. Možná jste někde ve městě a říkáte si, že je teoreticky můžete mít na hotelovém pokoji. Každá hodina je ale k dobru. Pokud vám doklady někdo skutečně sebral z batohu, zatímco jste si prohlíželi stánky, je důležité, aby o tom místní policie věděla, píše web Finance.
V první řadě tedy problém nahlaste na policii, poté ihned kontaktujte ambasádu v daném místě, radí Ministerstvo zahraničních věcí. Ta vám pomůže zařídit doklady nové, abyste měli možnost vrátit se v daném termínu domů a nezůstali jste v zemi uvěznění.
Kromě toho jste jako držitel českého pasu povinni ztrátu nahlásit, upozorňuje web. Může se stát, že se vám vaše doklady vrátí, protože se najdou nebo policie dopadne zloděje. Pokud k tomu nedojde, dostanete náhradní pas, pomocí kterého se dostanete domů. U nás potom dořešíte zařízení nového dokladu.
Vše řešte osobně nebo po telefonu
Je sice náročné se v cizí zemi domluvit, pokud ale ovládáte angličtinu, pomoci by vám měli všude, protože jde o jazyk, který zaměstnanci na úřadech rozhodně znají a počítají s ním. Je jasné, že mnoho lidí má z komunikace s úřady strach a bude se pokoušet vyřešit situaci přes internet.
Ačkoli ale existují online formuláře a možnosti, jak o nové doklady zažádat, celý proces může tímto způsobem trvat daleko déle, upozorňuje ve svém videu influencerka Bella Rose. Ideální tak je na ambasádu zajít osobně, což může být někdy problematické, popřípadě je druhou možností také telefonát.
V případě, že budete s někým mluvit telefonicky, podaří se vám pravděpodobně nové doklady zařídit do několika dní, kdežto online řešení vás může stát i týden času. A odkládat návrat domů, ať už z finančních, či pracovních důvodů, nejspíš nikdo nechce.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí, Finance, Měšec, CNN Prima NEWS
Autor: Šárka Cvrkalová