Brnění dolních končetin je něco, s čím se nejspíš v minulosti setkal každý z nás. Stává se to, když dlouho setrváme v jedné pozici nebo si nohy jednoduše přesedíme. Víte ale, že pokud se vám problém děje častěji, může jít i o známku závažnějších zdravotních komplikací.
Mravenčení nohou se může objevovat u některých osob častěji, obvykle ale poznáme, že jsme jednoduše jen strávili delší čas ve špatné pozici. Problém odezní sám od sebe během několika minut. Pokud se ale děje bez zjevné příčiny a trvá dlouhodoběji, nejspíš byste měli navštívit lékaře.
Utlačované nervy
Brnění nohou je obvykle způsobeno utlačením nervů, ke kterému dojde ve spánku či při dlouhodobém sezení v jedné pozici, píše Medline Plus. Pokud se nicméně pocit vrací častěji, bývají problémy spojeny se závažnějšími komplikacemi.
Mravenčení v nohou může způsobovat například cukrovka, alkoholismus, nádorové onemocnění, selhávání jater a ledvin, poruchy štítné žlázy, roztroušená skleróza nebo nedostatek vitamínů a minerálů, píše Very Well Health.
Pokud se vám tak děje, že vás i několikrát za den nepříjemný pocit postihne, a vy se ho navíc nemůžete jen tak zbavit, navštivte svého lékaře, který vám poradí, jaká vyšetření byste měli dále podstoupit.
Žilní trombóza
Jedním ze závažných problémů, který může brnění nohou naznačovat, je žilní trombóza. Jde o vznik krevních sraženin, které se mohou objevit z několika různých příčin. Patří k nim dědičnost, ale také různá zranění, píše Healthline.
Krevní sraženiny se mohou samovolně rozpustit a nemusí způsobit žádné problémy. V nesprávný čas ale může být trombóza také hodně nebezpečná a často je potřeba lékařský zásah.
Pokud máte problémy s brněním nohou častěji, možná vám návštěva lékaře pomůže odhalit včas právě tento problém, který se v pozdějším stádiu může stát zásadním.
Zdroj: Healthline, Very Well Health, WebMD, Medline Plus
Autor: Šárka Cvrkalová