Mužská menopauza: Tělo se mění fyzicky i psychicky a pánové to nesou velmi těžce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Muzska menoupauza
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí si myslí, že menopauza je pouze pojem týkající se žen. Ve skutečnosti ale existuje i mužská menopauza, která je odborně známější pod názvem andropauza. Ano, i muži bojují s přechodem.

Menopauza je přirozený biologický proces, který označuje konec menstruačních cyklů ženy, uvádí Healthline. Toto období je ale kromě toho spojeno s mnoha hormonálními změnami, které působí na naše tělo po psychické i fyzické stránce. A to se samozřejmě v určitém věku týká i mužů.

Podobné příznaky

Během mužského přechodu dochází k poklesu mužského hormonu testosteronu. Vlivem toho se pak na nich projevují výrazné změny, které se dají přirovnat tomu, co prožívají při menopauze ženy, vysvětluje Mayo Clinic.

Jde především o náladovost, úzkosti, podrážděnost, ztrátu paměti či deprese. Specifické receptory v mozku jsou spojené s testosteronem. Pokud je ho v těle málo, přestávají fungovat. To má v mentální rovině na muže samozřejmě vliv, uvádí studie z roku 2018.

Mění se i fyzický stav člověka

Psychické změny sám na sobě člověk vnímá pravděpodobně nejvíce. Také se objeví obvykle jako první a zasáhnou nám do života velmi výrazně. S andropauzou jsou ale samozřejmě spojeny také fyzické změny těla.

Muži po přechodu se potýkají s problémy s erekcí, poklesem fyzické výkonnosti a libida, úbytkem svalové hmoty, ale i přibývání na váze. Může u nich také dojít k vypadávání vlasů, popisuje Ask Men.

Muži tento stav podle NHS nesou velmi těžko, a to v mnoha případech daleko hůře, než ženy snášejí menopauzu. Je to jednak způsobeno tím, že o změnách u žen se hodně mluví a všichni s nimi počítají, zatímco mnoho mužů považuje andropauzu za něco nečekaného.

Dalším důvodem je ale také to, že ženám se po menopauze v jistých ohledech uleví. Znamená pro ně konec problémů, které se do té doby každý měsíc opakovaly. U mužů nicméně s přechodem přichází především negativní změny.

Zdroj: Ask Men, NIH, NHS, Mayo Clinic, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články