Cítíte se v některé dny jen minimálně produktivní? Nebo máte dokonce pocit, že toho v poslední době zvládáte málo a chtěli byste na sobě v tomto ohledu zapracovat? Existuje hned několik cest, jak produktivitu jednoduše zlepšit.
Někdy den zkrátka uteče a my si na jeho konci uvědomíme, že jsme toho vlastně zase tolik nezvládli. Jak s tímto problémem bojovat? Jak se ujistit, že budete maximálně produktivní, zároveň se ale nesedřete z kůže a budete mít dostatek času také na odpočinek?
Důležitá je kvalita
Lidé si někdy myslí, že je důležité stihnout hodně věcí najednou. Ve skutečnosti ale pokud uděláte během dne několik věcí, ale žádnou z nich nedotáhnete do úplného konce, budete se cítit jen vyčerpaní a nepocítíte žádný výsledek vaší práce, píše Coursera.
Je důležité udělat si seznam úkonů, které chcete během dne zvládnout. A nemusí jich být moc. Záleží totiž na kvalitě, nikoli na kvantitě. Pokud si určíte, že do večera uděláte tři věci, které ale dokončíte ve stoprocentní kvalitě, naplní vás splnění těchto cílů daleko více než ledabyle odvedená práce na dvaceti menších aktivitách, vysvětluje Psychology Today.
Nenechte se omezovat
Někteří lidé jsou produktivní během večera, jiní toho nejvíce udělají po ránu, někdo pak nejlépe pracuje v odpoledních hodinách. Je na vás poznat, kdy jste nejvíce produktivní vy.
V tuto chvíli je pak ideální pustit se do připravené práce. Vypněte sociální média, nechte mobilní telefon v místě, kde vás neláká na něj každých 5 minut sahat. Nenechte se ničím a nikým omezovat a rušit a soustřeďte se ve vymezený čas jenom na práci.
Velké projekty nemusíte dokončit najednou
Mnoho lidí si myslí, že je důkazem produktivity to, že začnou v jeden den velký projekt a do večera ho mají hotový. Pravdou je ale opak. Větší akce je důležité naplánovat si na nějaký čas dopředu. Kromě toho, že máte mezi jednotlivými úkony čas přemýšlet o tom, jak budete pokračovat, odpočinek je také podstatný, vysvětluje Very Well Mind.
Je prakticky nemožné stihnout týdenní projekt za dva dny. V případě, že si takový cíl nastavíte, nedokážete ho ale splnit, budete se zbytečně cítit demotivovaní. A tento pocit ještě nikdy nikomu zvýšit produktivitu nepomohl.
Zdroj: Psychology Today, Very Well Mind, Forbes, Robert Half, Coursera
Autor: Šárka Cvrkalová