Dietu ve většině případů lidé dodržují proto, aby zhubli, nebo aby celkově nastavili zdravější životní styl. V některých případech může mít ale změna stravování výrazný vliv na to, jakými nemocemi budeme v pozdější fázi našeho života trpět. Například MIND dieta může podle všeho pomoci při boji s Alzheimerovou chorobou.
MIND dietu bychom do češtiny mohli přeložit jako dietu mysli. Tento druh zdravého životního stylu využívá především principy středomořského stravování, píše Medical News Today. Má proto vliv jednak na hubnutí, zároveň ale také na funkci lidského mozku.
Luštěniny, zelenina a ryby
Tradiční středomořská strava se skládá především z luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny, co se týče masa, nejčastěji je zastoupeno to rybí, konzumují se i další mořské plody. Všechny tyto potraviny jsou nízkotučné a doporučují se při dietách, píše WebMD.
MIND dieta dále povoluje také malé množství kuřecího masa, nízkotučné mléčné výrobky, naopak byste se ale při jejím dodržování měli vyhýbat masu červenému, alkoholu a kofeinu. Samozřejmostí je také vynechání sladkých nápojů.
Snižuje riziko Alzheimerovy choroby
Dieta byla původně navržena tak, aby pomáhala lidem nastavit zdravý životní styl a zhubnout. V posledních letech se ale podařilo prokázat, že může pomoci snížit riziko Alzheimerovy choroby asi o 53 % nebo 35 %, v závislosti na tom, jak dlouho ji člověk dodržuje a v jakém je věku.
Pokud budete MIND dietu dodržovat od mladého věku, příznaky Alzheimerovy choroby oddálíte. Pokud začnete ve starším věku, kdy už se třeba nějaké ty problémy objeví, sice je nevyléčíte, můžete ale problémy omezit, vysvětluje Everyday Health.
MIND dieta dále podle serveru Rush může působit preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, předcházet vzniku rakoviny či cukrovky, ale také zlepšit psychický stav člověka. Důvodů, proč ji dodržovat, je tak rozhodně celá řada.
Zdroj: Healthline, WebMD, Rush, Everyday Health, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová