Na světě existuje celá řada zajímavých nemocí a poruch. A synestezie je rozhodně jednou z nich. Jde o způsob vnímání, při kterém jeden vjem aktivuje vjem jiný. Lidé s tímto „darem“ tak mají například pocit, že mohou ochutnat čísla nebo že slyší jednotlivé barvy.
Slovo synestezie pochází ze spojení řeckých slov syn (spojení) a aesthesis (cítění). Nejedná se o žádnou jasně definovanou psychickou nemoc ani syndrom, ale spíše o stav, popisuje Healthline.
Sdružení vjemů
Synestezie se zcela běžně objevuje u lidí po požití drog. V takovém případě mají pocit, že slyší jednotlivé barvy, každé číslo podle nich chutná jinak. Nejčastěji k situaci dochází po požití LSD, píše Britannica.
Synestezie se nicméně může objevit u některých jedinců i v běžném stavu. Člověk potom často jedná nelogicky a působí, jako kdyby pod vlivem nějaké návykové látky byl, protože jeho mozek nepobírá veškeré dění v okolí.
Formy synestezie
Synestezie se může projevovat mnoha způsoby. K nejčastějším patří spojení nějakého grafického symbolu a barvy. To znamená, že člověk vnímá každé číslo či písmeno jinak. Ačkoli se dívá na černý text na bílém pozadí, vidí jednotlivé znaky pod různými barvami.
Někdy dochází také k personifikaci, kdy jsou například jednotlivé dny či události spojeny s určitou osobou. Když se řekne pondělí, člověk si vybaví celou řadu jmen, to samé s ostatními dny v týdnu.
Někteří lidé trpící synestezií v minulosti také uváděli, že dokážou cítit na pohmat zvuky. Podle toho, kdo na ně mluvil, vnímali velikost, tvar, nebo dokonce váhu jejich slov letících vzduchem. Jelikož není synestezie brána jako nemoc, neexistuje na ni ani žádná oficiální léčba.
Zdroj: WebMD, Psychology Today, Healthline, Scientific American, Britannica
Autor: Šárka Cvrkalová