Některé věci si člověk zapamatuje jednoduše jenom tak, že si je spojí s nějakou konkrétní pomůckou. Už na základní škole jsme každý z nás měli něco, co nám pomáhalo si pamatovat vyjmenovaná slova či vzorce v chemii. Znáte následující poučky?
Říká se jim mnemotechnické pomůcky. Někdy jsou komické, jindy nám jednoduše pomohou třeba proto, že se jejich slova hezky rýmují. Vyzkoušejte si v našem kvízu, zda si je pamatujete a zda je dokážete aplikovat na konkrétní případy.
1) Vitamíny jsou pro lidské tělo důležité. Existuje jich celá řada, 4 konkrétní jsou ale rozpustné v tucích. Zapamatovat si je můžete pomocí jisté části lidského těla. Které?
- A) Dlaň
- B) Zadek
- C) Chodidlo
2) Seřadit koncovky oxidačních čísel nebylo nijak složité, stačilo se je naučit jako básničku. Která z koncovek se ukrývá na sedmém místě?
- A) -istý
- B) -ový
- C) -ičitý
3) B, F, L, M, P, S, V, Z. Tyto souhlásky nazýváme obojetnými. Pro jejich zapamatování slouží jednoduchá krátká básnička v jedné větě. Jaké zvíře v ní hraje roli?
- A) Kočka
- B) Pes
- C) Slepice
4) Řadě lidí dělá problémy uvědomit si, v jakém případě se píše mě a v jakém naopak mně. Přitom stačí si počet písmen spojit s pádem, ve kterém slovo používáme. V jakých případech píšeme slovo se třemi písmeny?
- A) Ve druhém a ve čtvrtém pádě
- B) Ve třetím a ve čtvrtém pádě
- C) Ve třetím a v šestém pádě
5) Při výuce informatiky se často využívá věta, která obsahuje veškeré znaky s diakritickým znaménkem v českém jazyce. Jaků zvíře je v ní zastoupeno?
- A) Prase
- B) Liška
- C) Kůň
Výsledky:
1B – vitamíny A, D, E, K
2A – Ný, natý, itý, ičitý, ičný/ečný, ový, istý, ičelý
3B – Be, Fe, Le, Me, Pes se veze.
4C – Třetí a šestý pád jsou násobkem tří, užívá se v nich tedy MNĚ.
5C – Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová