Brčka mohou chránit před expozicí bakteriím i před zabarvením zubů. Na druhou stranu, časté používání brček může vést k vráskám kolem úst a nadýmání. Měli bychom se jich tedy vzdát?
Podle neziskové mezinárodní organizace pro ochranu životního prostředí National Resources Defense Council se na světě ročně vyprodukuje téměř 300 milionů tun plastů, z toho 150 milionů tun jednorázových plastů, mezi které patří i brčka. V posledních několika letech sáhly některé státy k úplnému zákazu jednorázových brček a místo nich zavádějí brčka na opakované použití nebo z udržitelných materiálů. I ty však mohou mít dopad na naše zdraví.
Výhody pití brčkem
Brčka snižují pravděpodobnost, že se nápojem polijete, jelikož nemusíte hrnek tolik naklánět. Mohou být také ideální při konzumaci nápojů v plechovkách, na jejichž víčkách mohou přežívat škodlivé bakterie. Pití brčkem je hygieničtější i v restauracích, protože se nemusíte ústy dotýkat sklenice, na které se mohou např. kvůli špatnému umytí nacházet bakterie.
Tmavé nápoje, jako jsou limonády, čaj a káva, mohou zuby zabarvovat, podle University General Dentists však použitím brčka zabráníte kontaktu tekutiny s předními zuby, a tím snížíte riziko jejich zabarvení. Brčko také omezí kontakt zubů s nápoji s vysokým pH (např. ovocné šťávy, alkohol a citronová voda), které mohou ničit zubní sklovinu. Brčko přijde vhod i lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou přijímat pevnou stravu.
Temná stránka brček
Pomineme-li obavy o životní prostředí, může časté používání brček způsobit také estetické a zdravotní problémy. Termín „kuřácké vrásky“ označuje vrásky kolem úst způsobené dlouhodobým kouřením cigaret. Může k nim ale dojít také v důsledku opakovaného používání brčka, při němž hýbeme rty podobně jako při kouření.
Pití brčkem může podle Heathline způsobovat i plynatost a nadýmání, protože se v ústech hromadí více vzduchu než při pití přímo z hrnku. Tento vzduch pak putuje do celého trávicího traktu, kde vyvolává zažívací problémy.
S používáním brček do sebe dostáváte i mikroplasty. Studie z roku 2022 publikovaná v Environmental International jako první identifikovala přítomnost mikroplastů v těle. I když neexistuje žádná konkrétní definice mikroplastů, vědci tento termín obvykle používají, když se odkazují na malé plastové částice, které vznikají rozkladem komerčních plastů.
Místo plastu papír
Pití brčkem má své výhody i nevýhody, ostatně jako všechno. Pokud se rozhodnete brčka nadále používat, zvažte, zda ta plastová nenahradit papírovými nebo třeba nerezovými. Jednak snížíte produkci plastového odpadu, jednak do sebe nebudete zbytečně dostávat další mikroplasty.
Zdroj: National Resources Defense Council, University General Dentists, Heathline, Heather A. Leslie, Discovery and quantification of plastic particle pollution in human blood, 2022
Autor: Dominika Jandorová