V posledních letech obliba kratomu stoupá. A to i u nás v České republice. Především mladí lidé ho pijí poměrně často, jedním z důvodů je i to, že na něm vzniká silná závislost. Přesto ale není považován za drogu, píše Deník.
Kratom je prášek z listů stromu a pije se smíchaný s vodou. Jelikož je hořký a nemá právě příjemnou chuť, mnoho llidí ho míchá také s džusy nebo různými limonádami. Už po staletí se sice kratom používá jako lék, jenomže v poslední době se o něm hovoří spíše v negativním slova smyslu.
„Kratom má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům,“ píše se doslova na stránkách Policie ČR. V malých dávkách kratom působí povzbudivě jako třeba káva nebo energetický drink. Je ale daleko více návykový.
Když to s kratomem přeženete
V menším množství může být kratom skutečně považován za pozitivní nápoj. Člověku doplní energii, zlepší jeho soustředění, sníží ospalost a zvýší bystrost. Jenomže pokud ho začnete pít pravidelně, nebudete s ním potom už moci přestat.
Pokud navíc dávku přeženete, dostaví se negativní účinky. K těm patří průjmy, zvracení, místo nabuzení vás navíc najednou začne kratom tlumit. Dříve se dokonce podle webu Český rozhlas Hradec Králové používal jako lék na spaní.
Předávkování kratomem
Pokud se stane, že kratom namícháte v opravdu silné dávce, může vám hrozit velké nebezpečí. V takovém případě se obvykle objevují horečky, dlouhodobé zažívací problémy, ale také stavy úzkosti.
Kratom se u nás dá sehnat v současné chvíli zcela legálně. V mnoha zahraničních zemích se politici nemohou shodnout na tom, zda by neměl být označen za drogu či nějak omezen. A podobné debaty probíhají i u nás. V současné době je zakázán jeho prodej lidem do 18 let.
Zdroj: Policie ČR, Závislosti Olomouc, Český rozhlas Hradec Králové, Český rozhlas Plzeň, Deník, ČTK
Autor: Šárka Cvrkalová