Krevní testy by měly být běžnou součástí vyšetření u lékaře. Buď v rámci preventivního vyšetření, nebo pokud vás trápí nějaké onemocnění, které nelze bez testů zjistit. Mnoho lidí se ale odběrů krve bojí a jsou rádi, když na nich doktor netrvá. Jiní by zase takové vyšetření absolvovali, ale lékař si myslí, že to není nutné. Proč byste měli na krevních testech přece jen trvat?
Krev je velkým ukazatelem našeho zdravotního stavu a můžeme si ji představit jako snímek stavu našeho těla. Výsledky krevních odběrů ukazují, zda máme dostatek krvinek, zda v těle není zánět či zda mu nechybí nějaké důležité látky.
Existuje mnoho různých krevních testů. Některé testy se zaměřují na vaše krevní buňky a krevní destičky. Jiné hodnotí látky ve vaší krvi, jako jsou elektrolyty, bílkoviny a hormony. Jiné měří určité minerály ve vaší krvi.
Každý z těchto zmíněných testů má sice jiný účel, ale výsledek je stejný: má poskytnout vašemu poskytovateli zdravotní péče důležité informace o vašem zdravotním stavu.
Kompletní krevní obraz
Krevní testy by vám měl lékař nechat udělat vždy, když si vás pozve na preventivní prohlídku.
Pokud se necítíte dobře a lékař si není jistý původem vaší nemoci, je na místě udělat minimálně tzv. CRP test, pomocí kterého zjistí, zda se vaše tělo potýká s virovou nebo bakteriální infekcí. Tento test se dělá z kapky krve z prstu.
Pokud si však lékař není jistý, jaké onemocnění vás trápí, nebo naopak potřebuje nějaké vyloučit, doporučí vám odběry krve.
V rámci těchto testů může požádat o kompletní krevní obraz.
Kompletní krevní obraz zahrnuje dle Scripps zjištění počtu červených a bílých krvinek, počet krevních destiček a hemoglobinový test. Také se zjišťuje, zda má vaše tělo dostatek potřebných vitaminů a minerálů.
Komplexní metabolický panel
Tento test je zaměřen na to, jak fungují játra a ledviny. To se dle The Science of Health zjišťuje vyhodnocením 14 složek krve, včetně elektrolytů, draslíku, sodíku, vápníku, glukózy v krvi a jaterních enzymů.
Výsledky pak odhalí případný diabetes či onemocnění jater a ledvin.
U lidí s onemocněním jater lze tento test opakovat častěji, aby bylo možné sledovat progres onemocnění a určit, zda léčba funguje na zpomalení nebo zvrácení jaterní dysfunkce.
Screeningový test
Lékař vám také může nechat udělat screeningový test, který dokáže odhalit určitá onemocnění dříve, než se u vás projeví.
Takové testy musí ale být odůvodněné a vycházet z vaší anamnézy.
Proč jsou krevní testy důležité?
Pomocí krevních testů může lékař dle serveru Neoteryx například včas odhalit začínající onemocnění a zahájit včasnou léčbu. Screeningové testy pak mohou dokonce tyto stavy předvídat.
Krevní testy také fungují jako monitorování při léčbě. Pomocí pravidelných odběrů může lékař vyhodnotit, zda vaše léčba funguje.
Dle nové studie, kterou zveřejnil server Medical News Today, odhalili vědci uppsalské univerzity ve Švédsku krevní biomarkery, které by mohly sloužit jako včasné varování před infarktem.
Autoři studie zkoumali krevní vzorky od 169 053 evropských jedinců bez předchozího kardiovaskulárního onemocnění. Porovnávali krev 420 lidí, kteří prodělali první infarkt do šesti měsíců od jeho odběru, s krví 1598 zdravých jedinců.
Na základě těchto testů bylo přibližně 90 molekul identifikováno jako biomarkery hrozícího infarktu.
Je tedy zřejmé, že se zlepšujícími se znalostmi krevních ukazatelů je stále důležitější na pravidelné odběry chodit.
Zdroje: Scripps, The Science of Health, Neoteryx, Medical News Today
Autor: Soňa Jiroutová