Nápoj známý jako chicha de jora si u nás pravděpodobně jen tak nedáte. Jedná se o drink, který je typický pro jižní Peru. Dá se pořídit i v dalších zemích, typicky se ale dělá lidmi žijícími právě v tomto místě a jakékoli prodejné náhražky bývají od originálu velmi odlišné, uvádí American Indian.
Chicha de jora je v podstatě kukuřičné pivo. Jde o alkoholický nápoj, který se dělá ze suroviny v dané oblasti běžně dostupné. Prodává se především na tržištích v oblasti Peru a Bolívie.
Pochutnali byste si?
Nápoj kalně bílé barvy je v oblasti velmi oblíbený. Údajně chutná podobně jako klasické pivo. Způsob jeho výroby k tomu má ale daleko.
Z kukuřice je totiž třeba dostat škrob. Místní to provádějí tak, že ji požvýkají v ústech, díky čemuž na ni působí lidské sliny. Následně se pak kukuřice vyplivne a dále se zpracovává.
Škrob v kukuřici nemůže být kvasinkami okamžitě fermentován. Enzymy ve slinách přeměňují škrob na cukr, čímž se stává stravitelným pro kvasinky, které následně přeměňují cukr na alkohol, vysvětluje proces The Ohio State University.
Náboženské a politické obřady
Historie piva sahá podle webu Perurail až 4 000 let do historie. Původně se využívalo při náboženských obřadech, později pak bylo důležitým nápojem při řešení politických témat.
Dnes se pije zcela běžně. Sehnat se dá na mnoha místech světa, to prodávané v běžných obchodech je nicméně zpracováno průmyslově, a nikdo tak reálně kukuřici nepředžvýkával. Pivo je nicméně doplněno o celou řadu látek a tomu originálnímu z Peru se příliš chuťově nepodobá.
Zdroj: The Ohio State University, Perurail, Vinepair, American Indian
Autor: Šárka Cvrkalová