Velikonoce jsou svátky oslavující mimo jiné příchod jara. Čerstvě se zelenající louky, rozkvétající květiny a zvířata probouzející se po zimě by nám ale celkově měly připomínat, že k přírodě bychom se měli chovat s respektem.
Velikonoce se dají slavit tak, aby byly co nejvíce ekologické. Pokud chcete i vy šetrným zacházením přispět k dobré věci, stačí, když se budete řídit následujícími radami. Svátky si užijete, zároveň ale budete mít dobrý pocit z toho, že jste pomohli přírodě.
Vlastní ozdoby
Mnoho lidí každý rok kupuje řadu velikonočních ozdob. Ať už jde o různá keramická kuřátka či zajíčky, nebo o plastová vajíčka, která pak věšíme po zahradě na větvičky.
Ve skutečnosti je daleko ekologičtější využívat ozdoby z minulých let, není třeba kupovat každý rok nové. Vajíčka pak můžete doma vyfouknout a obarvit, takže si uděláte ozdoby přírodní a ušetříte přírodu od zbytečných plastů, radí Ekologické centrum.
Je také vhodné využívat ekologická přírodní barviva na barvení vajíček. Můžete použít odvar z červené řepy, kurkumu, slupku z vlašských ořechů, kávu, špenát nebo kopřivy. Do odpadu pak nebudete zbytečně lít vodu s umělými barvivy.
Neplýtvejte
Připravte na Velikonoce jen tolik jídla, kolik skutečně sníte. Často se stane, že lidé napečou hned několik beránků a obarví dvakrát tolik vajíček, než zvládnou zkonzumovat. Pokuste se tedy odhadnout vaši skutečnou spotřebu.
Pokud máte vajíček až příliš, přidejte je koledníkům k výslužce. Nakupte letos méně čokoládových sušenek a rozdávejte spíše tradiční velikonoční koledu, doplňuje dále Komunální ekologie.
V neposlední řadě pak myslete na to, že pomlázka sice k Velikonocům patří, není ale třeba zničit všechny stromy v okolí. Nožem odřízněte jen tolik větviček, kolik skutečně využijete na pomlázky pro své děti.
Zdroj: Méně odpadu, Komunální ekologie, Ekologické centrum
Autor: Šárka Cvrkalová