Že se v České republice na Velikonoce malují vajíčka a chlapci pak chodí s pomlázkami šlehat děvčata, aby je dostali jako výslužku, to ví každé malé dítě. Tradice ale mají mnohdy význam, o kterém jste netušili.
Proč barvíme vajíčka? Proč se peče velikonoční beránek, nebo kdy mohou dívky polévat chlapce vodou? Vyzkoušejte si odpovědět na naše kvízové otázky a zjistěte, jak dobře znáte velikonoční tradice.
1) Velikonoční vajíčka se barví všemi možnými způsoby na všechny možné barvy. Někdy se vyfukují, jindy se obarvují vařená. Dříve se dělala vajíčka především červená. Co měla barva symbolizovat?
- A) Kristovu krev
- B) Lásku, která přichází s počátkem jara
- C) Nebezpečí spojené se starou velikonoční pověstí
2) Stejně jako vajíčka je symbolem Velikonoc také beránek. V mnoha zemích se dnes peče jehněčí maso, u nás se ale dělá beránek ve formě moučníku. Proč bylo maso nahrazeno pečením sladkého beránka?
- A) Protože bylo třeba vymyslet tradici, kterou by ocenili také ti, kdo maso nejedí.
- B) Protože se podle mnohých jednalo o morbidní zabíjení zvířat.
- C) Protože byl dříve v mnoha oblastech nedostatek jehněčího masa.
3) Na Slovensku, ale také v mnoha oblastech České republiky, se dodržuje tradice, při které kromě vyšlehání chlapci polévají dívky vodou. Někdy je to ale také opačně. Kdy mohou děvčata polít vodou chlapce?
- A) Když je během koledování příliš hrubý
- B) Když neřekne při koledování básničku
- C) Když je přijde vyšlehat až po poledni
4) Na Velikonoce se běžně peče mazanec. Který den by se ale měl připravovat, aby byl v neděli nejideálnější ke konzumaci?
- A) Na Zelený čtvrtek
- B) Na Velký pátek
- C) Na Bílou sobotu
5) Mnoho z nás má Velikonoce spojené jen s pondělím, kdy se chodí koledovat. Tomu ale předchází mnoho dalších svátečních dnů, mimo jiné také Škaredá středa. Proč jí říkáme právě takto?
- A) Protože se předpokládá, že půjde o deštivý jarní den.
- B) Protože připomíná Jidášovu zradu Ježíše.
- C) Protože se podle pověstí v tento den lidé nejvíce hádají.
Výsledky: 1A, 2C, 3C, 4C, 5B
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová