Matthew Hopkins: Nejslavnější lovec čarodějnic poslal na smrt 260 žen. Sám zemřel ve 27 letech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Matthew Hopkins
Zdroj: See page for author, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Pálení čarodějnic v minulosti prokazatelně probíhalo. O lovcích čarodějnic se ale mluví spíše ve filmech. Přesto ale existovali i ve skutečnosti. Nejznámějším z nich byl Matthew Hopkins. Ten o život připravil zhruba 260 nevinných žen.

Dnes už je jasné, že něco jako čarodějnice neexistuje. Ženy se dříve popravovaly často na udání sousedů, kteří s nimi měli neshody. To, že jsou zapleteny do čarodějnictví, byly jen záminky, jak se jich zbavit. Mnoho lidí ale věřilo tomu, že si smrt ohněm tyto ženy skutečně zaslouží.

Matthew Hopkins možná věřil tomu, že čarodějnice skutečně existují, možná se jen snažil vydělat na nevinných ženách. Jeho pravý záměr dodnes nikdo nezná, uvádí Earl of Manchester.

Věřil, nebo mu šlo o peníze?

Hony na čarodějnice v minulosti znamenaly nebezpečí pro mnoho žen. Skoro každá mohla být označena za nadpřirozenou osobu, která má skončit na hranici. A lovci čarodějnic se pokoušeli získat z žen a dívek přiznání.

Obzvláště brutálním způsobem mučil své oběti právě Matthew Hopkins. Byl zodpovědný za smrt téměř 260 žen, čímž se stal nejslavnějším lovcem v anglických dějinách.

Narodil se v roce 1620. S lovem čarodějnic začal roku 1644. Co dělal do té doby, není známo. Hopkins zdědil poměrně velký majetek. Když se přestěhoval do Manningtree, doslechl se o ženách, co pořádaly v okolí jeho domu jakési rituály. Tím jeho kariéra započala.

Tehdy nejspíš skutečně věřil, že svět zbavuje zla. Za získání přiznání od čarodějnice ale navíc dostal velkou peněžní odměnu. Mnoho historiků tak spekuluje o tom, že následně svou práci dělal především kvůli financím.

Brutální mučení

Fyzicky ženy mučit bylo v dané době v Anglii zakázané. Hopkins proto přišel s metodami, které zákaz obcházely. Svým obětem odpíral jídlo, vodu či spánek, popisuje Luther College. Většina žen v podmínkách nepřežila déle než čtyři dny. Mnoho se jich přiznalo, ačkoli nic neprovedly.

Někdy také obžalované pořezal ruku tupým nožem, a když nevykrvácela, označil ji za čarodějnici. V roce 1647 odešel slavný lovec čarodějnic „do důchodu“. Vydal knihu s názvem The Discovery of Witches, a ačkoli se jeho tříletá kariéra nedá označit za dlouhou, na smrt poslala mnoho osob.

Hopkins zemřel ve věku 27 let na tuberkulózu. Ačkoli to zní neuvěřitelně, lovec čarodějnic byl skutečně takto mladým člověkem. Majetek si dlouho neužil a mnoho lidí dnes pochybuje o jeho skutečných důvodech, proč ženy vlastně na smrt posílal.

Zdroj: Britannica, History UK, Earl of Manchester, History, Luther College

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články